Matricaria chamomilla i. ekstraktının in siliko reseptör etkileşimi, biyolojik aktivite ve fitokimyasal parmak izinin araştırılması
Investigation of in silico receptor interaction, biological activity and phytochemical fingerprint of Matricaria chamomilla L. extract
  1. Tez No: 953527
  2. Yazar: BURHANETTİN SERTAÇ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Bulancak'tan (Giresun) toplanan Matricaria chamomilla çiçek ekstraktlarının toplam fenolik ve flavonoid içeriği, kantitatif fenolik analizi, in-vivo, in-vitro ve in-siliko biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Fenolik içerik LC-MS/MS ile belirlenmiş ve ekstraktın ve ana bileşenlerinin antioksidan, antibakteriyel, antifungal, antigenotoksik ve antiinflamatuar aktiviteleri araştırılmıştır. LC-MS/MS analizinde kafeik asit, kuersetin, kaempferol, protokatekuik asit, gentisik asit, taksifolin, rutin, sesamol, kateşin, vanilin, siringik asit, siringik aldehit, p_kumarik asit, salisilik asit, 4-OH benzoik asit, rosmarinik asit ve naringenin varlığı tespit edilmiştir. M. chamomilla özütünün DPPH giderim aktivitesi %12,4-81,1 aralığında ve IC50 değeri ise 45 mg/mL olarak belirlenmiştir. Süperoksit anyon inhibisyonu %10,6-65,8 aralığında ve IC50 değeri 150 mg/mL olarak belirlenmiştir. Ana bileşenler olan kafeik asit, kuersetin ve kaempferol düşük dozlarda bile tek başlarına daha güçlü antioksidan aktivite göstermiştir. Çiçek özütü hem gram pozitif, hem gram negatif bakterilere hem de mantarlara karşı etkili olmuş ve geniş spektrumlu antimikrobiyal etki göstermiştir. Kafeik asit tek başına Staphylococcus aureus'a karşı 9,7 mm'lik inhibisyon bölgesi ile en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi gösterirken, çiçek ekstraktının bu bakteri üzerindeki inhibisyon zonu 16,7 mm olarak tespit edilmiştir. M. chamomilla çiçek ekstraktı NaN3 kaynaklı mikronukleus oluşumunu %58 oranında azaltarak önemli bir antigenotoksik özellik göstermiştir. Yapışkan kromozom hariç tüm anormalliklerde %50'den fazla azalma sağlamıştır. M. chamomilla çiçek ekstraktı, %23,5 ile %71 aralığında albumin denatürasyonu inhibisyonu göstermiş ve antiinflamatuar aktivitede IC50 değeri 408 µg/mL olarak tespit edilmiştir. Çiçek özütünün ana bileşenleri olan kafeik asit, kuersetin ve kaempferolün IC50 değerleri antiinflamatuvar testte sırasıyla 306 µg/mL, 283 µg/mL ve 333 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Ekstrakt içeriğinde bulunanan ana bileşenlerin in-siliko GABAA etkileşimleri de incelenmiş ve bu etkileşimler sonucu reseptör inhibisyonu yoluyla sakinleştirici etkinin oluşabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak, zengin fitokimyasal içeriğe sahip olan M. chamomilla'nın güçlü biyolojik özellikleri olduğu ve ana bileşenlerinin diğer bileşenlerle sinerjik veya antagonistik ilişkiler yoluyla biyolojik aktivitede değişikliklere neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, total phenolic and flavonoid content, quantitative phenolic analysis, in-vivo, in-vitro and in-silico biological activities of Matricaria chamomilla flower extracts collected from Bulancak (Giresun) were investigated. Phenolic content was determined by LC-MS/MS and antioxidant, antibacterial, antifungal, antigenotoxic and anti-inflammatory activities of the extract and the main components were investigated. In LC-MS/MS analysis the presence of caffeic acid, quercetin, kaempferol, protocatechuic acid, gentisic acid, taxifolin, rutin, sesamol, catechin, vannilin, syringic acid, syringic aldehyde, p_coumaric acid, salicylic acid, 4-OH benzoic acid, rosmarinic acid and naringenin were detected. DPPH removal activity of M. chamomilla extract was determined in the range of 12,4-81,1% and IC50 value was determined as 45 mg/mL. Inhibition of superoxide anion was observed in the range of 10,6-65,8% and IC50 value was determined as 150 mg/mL. Even at low doses, the main components, caffeic acid, quercetin and kaempferol, alone show more potent antioxidant activity. Flower extract was effective against both gram-positive, gram-negative bacteria and fungi and exhibited a broad spectrum antimicrobial effect. Caffeic acid alone showed the highest antimicrobial activity against Staphylococcus aureus with a zone of inhibition of 9,7 mm, while the zone of inhibition of the flower extract on this bacterium was 16,7 mm. M. chamomilla flower extract exhibited a significant antigenotoxic property by reducing NaN3-induced micronucleus formation by 58%. Except for the sticky chromosome, all abnormalities were reduced by more than 50%. M. chamomilla flower extract, showed a protein denaturation inhibition in the range of 23.5% to 71% and its IC50 value was 408 µg/mL. The IC50 values of the main components of the flower extract, caffeic acid, quercetin and kaempferol, were calculated as 306 µg/mL, 283 µg/mL and 333 µg/mL, respectively, in the anti-inflammatory test. In-silico GABAA interactions of the main components in the extract were also examined and it was thought that a calming effect may occur through receptor inhibition as a result of these interactions. As a result, M. chamomilla, which has a rich phytochemical content, had strong biological properties and its main components caused changes in biological activity through synergistic or antagonistic relationships with other components.