Genital benlik imajının cinsel memnuniyet ve evlilik uyumu ile ilişkisi: Menopoz dönemindeki kadınlar açısından bir inceleme
The relationship of genital self-image with sexual satisfaction and marital adjustment: A study on menopausal women
  1. Tez No: 953528
  2. Yazar: AYŞE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Araştırma, menopoz dönemindeki kadınlarda genital benlik imajının, cinsel memnuniyet ve evlilik uyumu ile arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yürütülen bu araştırmanın örneklemini İzmir Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri'ne 1 Ekim- 30 Kasım 2024 tarihleri arasında başvuran menopoz dönemindeki 384 kadın oluşturdu. Veriler Kişisel Tanıtım Formu, Kadınlarda Genital Benlik İmajı Ölçeği, Kadınlarda Cinsel Memnuniyet Ölçeği ve Evlilik Uyumu Ölçeği kullanılarak elde edildi. Bulgular: Kadınların KGBİÖ, EUÖ ve KCMÖ'den aldıkları puan ortalamaları sırasıyla; 22.38±4.56, 43.27±8.53 ve 110.16±17.90 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between genital self image, sexual satisfaction and marital adjustment in postmenopausal women. Material and Method: The sample of this descriptive and correlational study consisted of 384 women in menopause who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinics of Izmir Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital between October 1 and November 30, 2024. Data were obtained using the Personal Introduction Form, Female Genital Self Image Scale, Female Sexual Satisfaction Scale and Marital Adjustment Scale. Results: The mean scores of women from FGSIS, MAS and FSSS were found to be 22.38±4.56, 43.27±8.53 and 110.16±17.9, respectively.