Nanopartikül katkılı yağlayıcıların farklı metallerin adhesif aşınma özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nanoparticle added lubricants on the adhesive wear properties of different metals
- Tez No: 953531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜNDOĞAN, DOÇ. DR. ATİKE İNCE YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Al2024, AISI304 ve ST37 çelik numuneleri üzerinde, 5W30 ve 10W40 yağlayıcılarına TiC ve TiN nanopartikülleri eklenerek tribolojik performans değerlendirilmiştir. Al2024'te 5W30 yağı ve %5 TiC katkısıyla en düşük sürtünme katsayısı (0.60) elde edilirken, TiN katkısında %3 oranı optimum sonuç vermiştir. AISI304te 5W30 + %3 TiN katkısıyla sürtünme katsayısı düşmüş (0.74), ancak TiC katkısı sürtünmeyi artırmıştır. ST37 çelikte ise yağlayıcılar saf kullanıldığında sürtünme azalmış, TiC katkısı olumsuz etki gösterirken %3 TiN katkısı ile en iyi iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca yüzey morfolojisi ve kimyasal bileşimler SEM, EDS, Optik Mikroskop ve FTIR yöntemleriyle incelenmiştir. Sonuçlar, nanopartikül katkılarının etkisinin malzeme türü, yağ tipi ve katkı oranına bağlı olduğunu, doğru kombinasyonlarla tribolojik performansın artırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tribological performance of Al2024, AISI304, and ST37 steel samples was evaluated by adding TiC and TiN nanoparticles to 5W30 and 10W40 lubricants. For Al2024, the lowest coefficient of friction (0.60) was achieved with 5W30 and 5% TiC addition, while 3% TiN addition showed optimal results. In AISI304, the coefficient of friction decreased (0.74) with 5W30 + 3% TiN addition, but TiC addition increased friction. In ST37 steel, pure motor oils reduced friction, TiC addition had a negative effect, and 3% TiN addition provided the best improvement. Surface and chemical analyses were conducted using SEM, EDS, Optical Microscopy, and FTIR. The results showed that tribological performance improves with optimal combinations of nanoparticle type, oil, and additive ratio.