Pelemir (Cephalaria syriaca L.)'de Paclobutrazol Uygulamalarının bitki gelişimi, tohum verimi ve tohum kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of Paclobutrazol applications on plant growth, seed yield and seed quality in Cephalaria syriaca L.
- Tez No: 953532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohum Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, pelemir (Cephalaria syriaca L.) bitkisinde Paclobutrazol etkin maddeli bitki büyüme düzenleyicisinin farklı dozlarının bitki gelişimi, tohum verimi ve tohum kalitesi üzerine etkileri belirlenmiştir. Denemeler, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'ne bağlı İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği deneme alanlarında yürütülmüştür. Çalışmada, Karahan çeşidi kullanılarak Pacman ticari isimli Paclobutrazol (PBZ) bitki büyüme düzenleyicisi, çıkış sonrası ve çıkış sonrası + çiçeklenme dönemi öncesi olmak üzere iki farklı fenolojik dönemde, 0 ppm, 150 ppm, 300 ppm, 450 ppm ve 900 ppm dozlarında yapraktan püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; fizyolojik olum, bitki boyu ve bin tohum ağırlığı üzerinde %1 düzeyde, bitki ilk dal yüksekliği ve ham yağ verimi üzerinde %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Uygulanan dozların artışı ile bitki boyu ve ilk dal yüksekliğinde azalış gözlenmiş, buna karşın dal sayısı ve bin tohum ağırlığında artış meydana gelmiştir. Özellikle 150 ppm dozunda ve çıkış sonrası uygulamanın, bitki boyunun kontrolü açısından en uygun uygulama şekli olduğu belirlenmiştir. Yağ asitleri kompozisyonunda yağ asitleri (Lauric, Myristic, Palmitic, Palmitoleic, Stearic, Oleic, Linoleic, Arachidic, Linolenic ve Nervonic) üzerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Çalışmada ayrıca çiçeklenme gün sayısı, dal sayısı, tabla sayısı, tohum verimi ve ham yağ oranı gibi özelliklerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşmamıştır. Ancak doz artışına bağlı olarak tabla sayısında artış, tohum veriminde ise azalma eğilimi gözlemlenmiştir. Pelemir bitkisinin düşük maliyetlerle kuru koşullarda yetişebilmesi, biyodizel hammaddesi olarak değerlendirilebilecek yağ içeriğine sahip olması ve makineyle hasada uygunluğu gibi özellikleri, onu alternatif yağ bitkisi olarak ön plana çıkarmaktadır. Bu kapsamda yürütülen araştırma, pelemir bitkisinde paclobutrazol kullanımının bitki boyunu kısaltarak yatma dayanımını ve dal sayısını artırıcı etkisini ortaya koymakta ve benzer çalışmaların farklı lokasyonlarda, çok yıllık denemelerle desteklenmesinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of plant growth regulator with the active ingredient Paclobutrazol on plant development, seed yield and seed quality were determined in pelemir (Cephalaria syriaca L.) plant. The trials were carried out in the experimental areas of İkizce Research and Application Farm affiliated to the Field Crops Central Research Institute. In the study, the plant growth regulator Paclobutrazol (PBZ) commercially named Pacman was applied by foliar spraying method at doses of 0 ppm, 150 ppm, 300 ppm, 450 ppm and 900 ppm in two different phenological periods, post-emergence and post-emergence + pre-flowering, using the Karahan variety. As a result of the study; statistically significant differences were determined at the level of 1% on physiological maturity, plant height and thousand seed weight, and at the level of 5% on plant first branch height and crude oil yield. With the increase in the applied doses, a decrease was observed in plant height and first branch height, whereas an increase occurred in the number of branches and thousand seed weight. It has been determined that the application at 150 ppm dose and after emergence is the most suitable application method in terms of controlling plant height. In the composition of fatty acids, no significant difference was observed on fatty acids (Lauric, Myristic, Palmitic, Palmitoleic, Stearic, Oleic, Linoleic, Arachidic, Linolenic and Nervonic). In addition, no statistically significant difference was observed in the study in features such as the number of days to flowering, the number of branches, the number of heads, seed yield and crude oil ratio. However, an increase in the number of heads and a decrease in seed yield were observed depending on the increase in dose. Pelemir plant's characteristics such as being able to grow in dry conditions with low costs, having an oil content that can be evaluated as a biodiesel raw material and being suitable for harvesting with machinery make it stand out as an alternative oil plant. The research conducted in this context reveals the effect of paclobutrazol use in pelemir plant on shortening plant height and increasing lodging resistance and branch number, and points out the necessity of supporting similar studies with multi-year trials in different locations.