AISI 329 paslanmaz çeliğin frezelenmesinde CuO ve grafit katkılı nanoakışkan yağlayıcıların işleme performansı üzerindeki etkileri
Effects of CuO and graphite additive nanofluid lubricants on machining performance in the milling of AISI 329 stainless steel
  1. Tez No: 765606
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KIVAK, DR. ŞENOL ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında AISI 329 paslanmaz çeliği minimum miktarda yağlama (MMY) ve nanopartikül katkılı MMY (NanoMMY) koşulları altında frezelenmiştir. Bu kapsamda nanopartikül olarak bakır oksit (CuO) ve grafit (Grpt) tercih edilmiştir. Ayrıca nanopartikül karışımlar bitkisel esaslı yağın içerisine hacimce %0,6 oranında eklenerek hazırlanmıştır. Çalışma iki aşamalı olarak ele alınmıştır. İlk aşamada CuO nanoakışkan karışımlara aynı oranlarda üç farklı yüzey aktif maddesi (cetil trimetil amonyum bromid-CTAB, poli vinil polipirolidon-PVP ve sodyum dodesil sülfat- SDS) eklenerek Taguchi L9 deney setine göre bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yüzey pürüzlülük (Ra), kesme sıcaklığı (T) ve kesici takım aşınması sonuçlarına göre tespit edilen PVP yüzey aktif maddesi çalışmanın ikinci aşamasında kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise PVP yüzey aktif maddesi eklenen farklı karışım oranlarındaki CuO ve grafit nanoakışkanlarının işlenebilirlik performans testleri gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda kesme koşulu (CuO, Grpt, CuO+Grpt), karışım oranı (1:1, 1:2, 2:1, 1:3 ve 3:1) ve kesme hızı (120, 160 ve 200 m/dak) deneylerde girdi parametreleri olarak kullanılmıştır. Çalışmada ilerleme (0,1 mm/dev) ve kesme derinliği (0,5 mm) sabit tutulmuştur. Girdi faktörlerine ait etki düzeylerinin belirlenmesinde varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tez çalışmasından elde edilen sonuçlara göre; nanoakışkan hazırlamada en etkili tribolojik performansı PVP yüzey aktif maddesi göstermiştir. Ayrıca CuO/Grpt+PVP (1:3) hibrid nanoakışkanı, kuru koşula göre yüzey pürüzlülüğünü ve kesme sıcaklığını sırasıyla %48,97 ve %56,57 oranında azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, AISI 329 stainless steel was milled under minimum quantity lubrication (MQL) and nanoparticle added MQL (NanoMQL) conditions. In this context, copper oxide (CuO) and graphite (Grpt) were preferred as nanoparticles. In addition, nanoparticle mixtures were prepared by adding 0.6% vol into the vegetable-based oil. The thesis study was handled in two stages. In the first stage, three different surfactants (cetyltrimethylammonium bromide - CTAB, polyvinylpolypyrrolidone - PVP and sodium dodecyl sulfate - SDS) were added to the CuO nanofluid mixtures in the same proportions and a series of experiments were carried out according to the Taguchi L9 experimental setup. PVP surfactant determined according to the obtained surface roughness (Ra), cutting temperature (T) and cutting tool wear results was used in the second stage of the thesis. In the second stage of the study, machinability performance tests of CuO and Grpt nanofluids at different mixing ratios with PVP surfactant added were carried out. In this context, cutting condition (CuO, Grpt, CuO/Grpt), mixing ratio (1:1, 1:2, 2:1, 1:3 and 3:1) and cutting speed (120, 160 and 200 m/min) were used as input parameters in experimental design. Feed rate (0.1 mm/rev) and cutting depth (0.5 mm) were kept constant in the experiments. Analysis of variance (ANOVA) was used to determine the effect levels of the input factors. According to the results obtained from the thesis study; PVP surfactant showed the most effective tribological performance in nanofluid preparation. In addition, compared to the dry condition CuO/Grpt+PVP (1:3) hybrid nanofluid was reduced the surface roughness and cutting temperature by 48.97% and 56.57%, respectively.