Lumpability of networks via a dynamical generalization of cospectral vertices
Eşspektral düğümlerin dinamik bir genellemesi vasıtasıyla kümeleştirilebilirlik
  1. Tez No: 953535
  2. Yazar: ONUR EGE ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİHCAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Düğümler arası yeni bir simetri türü tanımlanmıştır. Graf üstünde komşuluk matrisi ya da Laplas matrisi vasıtasıyla tanımlanan bir dinamik altındaki bir simetriye tekabül eden bu simetri türü, aynı zamanda bu dinamiğin kümeleştirilebilmesine aracı olmaktadır. Hem eşolasılıksal olarak isimlendirilen bu simetri türü için, hem de onun bir altkümesini oluşturan eşspektral düğümler için birtakım yapımlar ve bu yapımları koruyan bazı işlemler verilmiştir. Buna ek olarak, güçlü eşspektral düğüm yapımına dair ve eşspektral düğümler aracılığıyla dinamik olarak simetrik olan altgraflara dair bazı sonuçlar da ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A new vertex relation in networks corresponding to dynamical symmetry and inducing lumpability is defined with respect to dynamics modeled by the adjacency or the Laplacian matrix. Several constructions and operations that preserve these constructions are given, both for this vertex relation, called coprobable, as well as for its subclass, cospectral vertices. Further results are obtained for cospectral vertices, including a construction of“almost”strongly cospectral vertices and an investigation of dynamically symmetric subgraphs induced by cospectral vertices.