Türk gelir vergisinin ticari kazanca ilişkin hükümlerinin yeniden gözden geçirilmesi
The Review of the sentences of Turkish income tax law related to commercial earnings
- Tez No: 73420
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK GELİR VERGİSİNİN TİCARÎ KAZANCA İLİŞKİN HÜKÜMLERİNİN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ Ali Çelikkaya Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1998 Danışman: Prof. Dr. Fethi HEPER Vergiler kamu harcamalarının finansmanında kullanılan en önemli gelir kaynağıdır. Kamu hizmetlerinin gerektirdiği harcamaların finansmanının sağlan ması vergi sisteminin temel fonksiyonu olmakla birlikte, tek fonksiyonu değildir. Tasarrufların ve sermaye birikiminin arttırılması yoluyla ekonomik büyümenin teş vik edilmesi, vergi yükünün dağıtılmasında ödeme gücünün göz önünde bulundu rulması suretiyle gelir dağılımının daha adil hale getirilmesi de vergi sisteminden beklenen diğer önemli fonksiyonlardır. Gelir Vergisi de vergi sisteminin bir parçası olduğu için yukarıda sayılan fonksiyonlardan her birini yerine getirmesi arzu edilmektedir. Ancak vergi oranla rının aşırı derecede yüksek olması, hayat standardı, götürü vergi gibi tahmini yöntemlere yer verilmesi, vergilemede ödeme gücünün göz önünde bulundurul maması ve vergi kaybının önlenememesi gibi nedenlerle kendisinden beklenen fonksiyonları tam olarak yerine getirememektedir. Gelir Vergisi hasılatı kanunda sayılan yedi tip kazanç ve irat unsurundan el de edilmekte, bunlar içerisinde ticari kazançlardan elde edilen hasılatın payı %25'i bulmaktadır. Gelir Vergisinin gerek mevzuat ve gerekse vergi idaresi yönünden etkinliğinin kaybolmasında, ticari kazancı düzenleyen hükümlerin de etkisi büyük tür. Hayat standardı ve götürü usul bunun güncel örnekleridir. Devletin gelir ihtiya cının adil olarak sağlayabilmesi için ticari kazançlara ilişkin hükümlerin de bu sis temin bir parçası olarak yeniden gözden geçirilmesinde yarar vardır. Bu nedenle, bu çalışmada ticari kazançlara ilişkin hükümler yeniden gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE REVIEW OF THE SENTENCES OF TURKISH INCOME TAX LAW RELATED TO COMMERCIAL EARNINGS Taxes are the most important revenue source used in financing the public expenditures. Financing the public service expenditures is the major function of the tax system, but not the only one. Also the encouragement of the economic growth by the way of increasing savings and capital accumulation and making the income distribution more eguitable by considering ability to pay in distributing the tax burden, are the other functions which are expected from the tax system. Being an important part of the tax system, the income tax should fulfill the same targets. But it can not reach these goals fully, because of very high levels of tax rates, containing the approximate methods such as living standard and lump-sum taxation, not considering the ability to pay in taxation and disability of prevention of tax losses. Income tax revenue is collected from seven types of income. The revenue share provided from commercial earnings reaches 25% in the total income of the tax revenue. The impact of the sentences ordering commercial income on the loss of the income tax's efficiency through legislation and tax administration is also great. Living standard and lump-sum taxation are examples of current defects. A review of the sentences related to commercial earnings as a part of this system would be beneficial for providing the public's income needs. That's why the sentences related to commercial earnings were reviewed in this study. Ill