Servikal lezyonların değerlendirilmesinde kolposkopi ve pap smear'ın etkinliklerinin araştırılması
Exploration of the efficacy of colposcopy and pap smear in the evaluation of cervical lesions
  1. Tez No: 953540
  2. Yazar: KORAY ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YARDIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaptığımız prospektif randomize çalışmaya 4.1.2002-15.4.2002 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 306 hasta alındı. Fertil cağdaki hasta sayısı 192, menopozdaki hastaların sayısı ise 1 14 idi. Bu olgularda servikal lezyonlann, servikal pH, yaş, parite, kontrasepsiyon yöntemi, sigara içimi, partner sayısı, HRT kullanımı ile ilişkileri araştırılarak bu tip lezyonlann değerlendirilmesinde servikal smear ve kolposkopinİn etkinliğini araştırdık. Değerlendirmede histoloji altın standart olarak kabul edildi. Yaptığımız klinik çalışmada 7 hastada CİN I saptadık. Saptadığımız %2.8'lik prevalans literatürdeki değerlerle uyum sağlıyordu. Çalışmamızda gerek servikal smearde gerekse kolposkopide anormal bulgu saptadığımız hastalan 4-6 hafta sonra tekrar değerlendirmeye aldık. CİN I saptadığımız bir hastamıza konizasyon uygularken diğerlerini takibe aldık. Konizasyon sonucunda da CİN I sonucunu elde ettik. Servikal smear sonuçlan CİN I saptadığımız hastalarda Pap E sonucunu göstermekteydi. 7 hastanın 6'smda kolposkopik olarak anormal bulgu saptandı. Kolposkopinİn servikal lezyonlan değerlendirmedeki sensitivitesi %85.7 olarak saptandı. Servikal smear alırken yapılabilecek hatalar da göz önüne alındığında servikal displazilerin değerlendirilmesinde servikal smear ve kolposkopinİn birlikte kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Atipik kolposkopik bulguların daha net görülebilmesi için oksitosin ve methylergonovine maleat kullandık. Bu maddelerin oluşan kanamaları durdurabildiğini ve anormal transformasyon zone' unun daha net görülebildiğini saptadık. Yaptığımız klinik çalışmada CİN I ile sigara kullanımı arasında anlamlı düzeyde (p< 0.05) zayıf bir korelasyon saptadık. Sigara ile servikal displaziler arasında literatürde belirtilen ilişkiyi destekler nitelikte bir sonuca ulaştık. Ancak OKS kullanımı ile servikal displaziler arasında bir korelasyon saptayamadık, çalışmanın daha geniş hasta serilerinde yapılması durumunda bu yönde de bulgular saptanabileceğim düşündük. 59Çalışmamızın sonucunda servikal lezyonlann değerlendirilmesinde servikal smear ile birlikte kolposkopik muayenin gerekliliğini ortaya koyduk. Kolposkopide anormal bulgu saptanan hastalarda şüpheli alanlardan biopsi alınmasının servikal dîsplazilerin saptanmasında ve servikal kanserin önlenmesinde büyük önem taşıdığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
We have included 306 patients who had applied to policlinic of Gynecology and Obstetrics Department of Medical School of Trakya University between 4.1.2002 and 15.4.2002 in our prospective randomised trial. The number of the patients in fertil age was 192, the number of the patients who were in menopasue was 1 14. In these cases we explored the relation betwen the cervical lesions and cervical pH, age, parity, contraception type, smoking, number of sexual partners, use of HRT, and we explored the efficacy of colposcopy and pap smear in the evaluation of cervical lesions. And in the evaluation of the lesions histology was taken as the gold standard. In our clinical study we determined CIN I in 7 patients. The prevalance that we found as %2.8 was similar to the results in literature. In our study we evaluataed the patients 4-6 weeks later whom we determined abnormal results in cervical smear as well as in colposcopy. We performed a conization to one of the patients who had CIN I and put the others in follow- up. The pathology result of the conization was CIN I, too. Cervical smear results showed Pap II in the patients that we had the result of CIN I. We determined abnormal colposcopic results in 6 patients out of 7. The sensitivity of colposcopy in evaluating cervical lesions was %85.7. If we consider the mistakes that can be done when performing cervical smear, the necessity of using both colposcopy and cervical smear in the evaluation of cervical dypsplasias İs for sure. To visualise the abnormal colposcopic findings better we used oxytocin and methyergonovine maleat We determined that we could evaluate the abnormal transformation zone better with these substances.