İzmir Buca 12 No'lu fırat aile sağlığı merkezinde postpartum depresyon sıklığı ve eşlik eden faktörler
Frequency of postpartition depression and accompanying factors in izmir Buca No. 12 firat family health center
  1. Tez No: 687296
  2. Yazar: GÜLAY PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ADNAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada belirli bir bölgedeki 1-18 aylık bebeği olan annelerde postpartum depresyon (PPD) sıklığının belirlenmesi ve PPD gelişimini etkileyen parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma İzmir Buca 12 No'lu Fırat ASM'de bulunan dokuz aile hekimliği birimine kayıtlı ve 1-18 aylık bebeği olan anneleri kapsamaktadır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel tipte bir çalışma olup, 1 Kasım 2020- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma evreni yaklaşık 500, örneklem büyüklüğü ise 300 kişi olarak bulunmuştur. Çalışmamız gerekli kriteri taşıyan 302 kişi ile yapılmıştır. Olguların Sosyodemografik özellikleri, evlilik ilişkileri, üreme sağlığı, son doğum öyküsü ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ile belirlenen depresyon semptom durumu incelenmiştir. Bulgular: Kişilerin ortalama yaşı 29,49± 5,18 yıl, EDSDÖ ölçeğinden alınan puan ortalaması 6,43± 6,06 oldu. Önemli bir katılımcı sayısına ulaşılarak yapılan bu çalışmada (n = 302) 1-18 ay arasında bebeği olan yaklaşık her yedi anneden birinde (%14,6) depresif semptomların geliştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of postpartum depression (PPD) in mothers with babies between 1-18 months in a certain region and to examine the parameters affecting the occurrence of PPD. Methods: This research is a descriptive, cross-sectional study and was conducted between 1 November 2020 and 28 February 2021. The study population was found to be approximately 500 people and the sample size was found to be 300 people. Our study was conducted with 302 people who met the necessary criteria. Sociodemographic characteristics of the cases, marital relations, reproductive health, recent birth history and depression symptom status determined by Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were examined. Results: The mean age of the subjects was 29.49± 5.18 years, and the mean score obtained from the EPDS scale was 6.43± 6.06. In this study, which was conducted with a significant number of participants (n = 302), it was observed that depressive symptoms developed in approximately one out of every seven mothers (14.6%) who had babies between 1-18 months.