Description of the environmental non-governmental organizations in Turkey
Türkiye'deki çevreci sivil toplum kuruluşlarının tanımlanması
- Tez No: 95359
- Danışmanlar: DOÇ. ANDRZEJ FURMAN, DOÇ. ARUSYAK YUMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
VI ÖZET Bu tez Türkiye'deki çevreci sivil toplum kuruluşlarının çeşitliliğini daha iyi anlayabilmek için, bu kurumların tanımlanması ve sınıflandırılması üzerine odaklanmıştır. Veri toplama aşamasında çevreci sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile mülakatlar yapılmış, panel ve toplantılara iştirak edilmiş ve altı çevreci sivil toplum kuruluşlarına detaylı bir anket uygulanmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının alternatif tanım ve sınıflandırılması gözden geçirildikten sonra, çevreci sivil toplum kuruluşlarının sınıflandırılması, yasal konumları, amaçları, etki alanları, oryantasyonları, coğrafi dağılımları ve hükümetle olan ilişkileri olmak üzere altı temel yaklaşıma dayandırılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, Türkiye'deki çevreci sivil toplum kuruluşlarının çeşitliliği dünyadakiler ile aynı seviyede değildir. Bunun yanı sıra, bu tez çevreci sivil toplum kuruluşlarının sayı ve çeşitlilik olarak hızlı artışının nedenlerini son onbeş yirmi yıldır değişen hükümet politikalarına, artan uluslararası fınansal yardıma ve artan çevresel problemlere bağlı olarak incelemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to describe and classify environmental non-governmental organizations in Turkey. In the data-gathering phase of the thesis, face to face interviews were conducted with the staff and heads of environmental non-governmental organizations, panels and meetings were attended, and a questionnaire was administered to the directors of six environmental non governmental organizations as representatives of all. After reviewing alternative definitions and classifications of non-governmental organizations, the classification framework has been based on six main criteria: legal structures, objectives, action areas, orientations, geographic distributions, and relations with government. The results show that the diversity of environmental non-governmental organizations in Turkey is not yet at the same level as it is in the developed countries. Furthermore, the thesis addresses the rapid growth of environmental non-governmental organizations in number and diversity, and explains the reasons of this increase as the changing policies of governments, the increase in international financial aids to the NGOs and the growing environmental problems during the last two decades.