Kırsalda yaşayan tip 2 diyabetlilerin hastalığa ilişkin stigmaları ve ilişkili faktörleri: Kesitsel bir çalışma
Diabetes-related stigma and associated factors among individuals with type 2 diabetes living in rural areas: A cross-sectional study
  1. Tez No: 953620
  2. Yazar: MURAT GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA YELDA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Son yıllarda diyabet stigma araştırmaları artmış; bu durumun öz bakım, psikososyal işlevsellik ve klinik sonuçlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı gösterilmiştir. Bu çalışma, kırsalda yaşayan tip 2 diyabetli bireylerde hastalığa ilişkin stigma düzeyini belirlemeyi; sosyodemografik, klinik özellikler ve aile işlevselliği ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmanın evrenini; Adana ili Karataş ilçesinde bulunan Karataş Merkez Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, tip 2 diyabet tanısı konmuş 279 birey oluşturdu. Katılımcılar telefonla aranarak çalışmaya davet edildi ve gönüllü olan 201 birey ile 01 Mart–30 Mayıs 2025 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Veri toplama sürecinde katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Aile APGAR Ölçeği”ve“Diabetes Stigma Assessment Scale-2 (DSAS-2)”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In recent years, research on diabetes-related stigma has increased, demonstrating its adverse effects on self-care behaviors, psychosocial functioning, and clinical outcomes. This study aimed to assess the level of disease-related stigma among individuals with type 2 diabetes mellitus (T2DM) living in rural areas, and to evaluate its associations with sociodemographic and clinical characteristics as well as family functionality. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in the Karataş Central Family Health Center, located in the Karataş district of Adana Province. The study population included 279 individuals diagnosed with T2DM who were registered with the center. Of these, 201 individuals who volunteered to participate were interviewed face-to-face between March 1 and May 30, 2025, after being contacted by phone. Data were collected using the“Sociodemographic Information Form,”the“Family APGAR Scale,”and the“Diabetes Stigma Assessment Scale-2 (DSAS-2).”Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics 20.0, and a p-value of