Erken ve geç başlangıçlı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda yönetici işlevlerin ve işlevselliğin değerlendirilmesi
Evaluation of executive functions and functionality in early and late onset attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 785242
  2. Yazar: İREM ÇETİNBAY ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ GÖRKEM GENÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç:“Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterize, sıklıkla erken çocukluk döneminde ortaya çıkan, sık görülen nörogelişimsel bir bozukluktur.”Son yıllarda yapılan çalışmalarda ilk kez erken erişkinlik döneminde semptomatik olan olgulara dikkat çekilmiştir. Çalışmalar sonucunda semptomları 12 yaşından sonra başlayan olgular geç başlangıçlı DEHB olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı; erken ve geç başlangıçlı DEHB tanılı olgularda yönetici işlevleri ve işlevsellik düzeylerini karşılaştırmak ve gruplar arasındaki farkları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2022 ile Ekim 2022 tarihleri arasında psikiyatri polikliniğine başvuran, dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olan 180 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan; erken başlangıçlı DEHB, geç başlangıçlı DEHB ve sağlıklı gönüllüler olmak üzere 3 grup oluşturuldu. DEHB tanısı için DSM-V tanı kriterleri kullanıldı. Sosyodemografik Veri Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF), Yetişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sendromu Öz-Bildirim Ölçeği (ASRS), Wender Utah Derecelendirme Ölçeği, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği, Stroop Testi, İz Sürme Testi, İleri ve Geri Sayı Menzili Testi ve Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi kullanıldı ve gruplar arası kıyaslama yapıldı. Bulgular: Çalışmada; belirtilerin başlama yaşı erken DEHB grubunda ortalama 7,35±1,23 iken geç DEHB grubunda ortalama 17,73±3,11 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:“The attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) is a common neurodevelopmental disorder characterized by inattention, hyperactivity, and impulsivity.”Recent research highlights that there may be people who have ADHD symptoms for the first time in their lives during early adulthood. Cases diagnosed after the age of 12 were defined as late onset ADHD. In this study, we aimed to investigate executive functions and functionality levels in patients with early and late onset ADHD. Materials and Methods: The study included 180 participants who applied to the outpatient clinic between July 2022 and October 2022. The participants were divided into 3 groups as early onset ADHD, late onset ADHD and control group. The diagnosis of ADHD was evaluated by DSM-V diagnostic criteria. Sociodemographic and clinical features data, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF), Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), Wender Utah Rating Scale, Functioning Assessment Short Test, Stroop Test, Trail Making Test A and B (TMT A, TMT B), Digit Span Assessment Test and Öktem Verbal Memory Processes Test were applied to the patients. Results: In our study, the mean age of symptoms onset was 7.35±1.23 in the early ADHD group and 17.73±3.11 in the late ADHD group.