Diabetes mellitus ve hiperlipidemi birlikteliğinin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
The effect of the coexistence of diabetes mellitus and hyperlipidemia on health-related quality of life, anxiety, and depression
- Tez No: 953618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Diabetes Mellitus insülin miktarındaki azalma ya da uzak dokularda insülinin etkisine karşı oluşan direnç sebebiyle karbonhidrat metabolizmasının bozulduğu kronik ve çoklu sistemik bir hastalıktır. Hiperlipidemi plazmada bulunan kolesterol ve trigliserid değerlerinin yüksekliği anlamına gelir. Diabetes Mellitus ve Hiperlipideminin birlikteliği hastaların ve sağlık çalışanlarının birlikte başa çıkması gerektiği kronik bir hastalıktır. Kronik hastalığı olan insanlarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi kavramları uzun süredir araştırılmakta ve kronik hastalığın bunları etkilediği düşünülmektedir Gereç ve Yöntem: Araştırma Kesitsel, Tanımlayıcı ve Prospektif tipleri içermektedir. 01.05.2025 - 01.07.2025 tarihleri arasında S.B.Ü. Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası, en az 6 aydır diabet ve hiperlipidemi tanısı almış 51 hasta ve hastalığı bulunmayan 51 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara“SF 12 Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”ve“Demografik Veri Formu”uygulanarak veriler toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde“p değeri”0,05'in altında anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya DM ve HL'si olan 51 hasta ve hastalığı olmayan 51 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm katılımcıların yaş ortalaması 57,1 ± 8,4 yıl idi (32-77 yaş). Hastaların yaş ortalaması 58,4 ± 10,3 (32-77 yaş), kontrol grubunun 56,0 ± 6,8 (40-74 yaş) idi. Hasta ve kontrol grubunun SF-12 ve HADS skorları değerlendirildi. Hastaların SF-12 alt skorlarından PCS skoru median 42,6, MCS skoru ise median 45,5 idi. Kontrol grubunda bu skorlar sırasıyla 52,7 ve 52,2 idi. HADS ölçeği ile değerlendirildiğinde hastaların median HADS anksiyete skoru 10, depresyon skoru 9 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes Mellitus is a chronic, multisystemic disease characterized by impaired carbohydrate metabolism due to insulin deficiency or resistance to insulin action in peripheral tissues. Hyperlipidemia refers to elevated levels of cholesterol and triglycerides in the plasma. The coexistence of Diabetes Mellitus and Hyperlipidemia is a chronic condition that requires collaborative management by both patients and healthcare professionals. Anxiety, depression, and quality of life concepts have been studied for a long time in individuals with chronic illnesses, and it is believed that chronic illness affects these aspects. Materials and Methods: The study includes cross-sectional, descriptive, and prospective types. Between May 1, 2025, and July 1, 2025, 51 patients aged 18-65 who had been diagnosed with diabetes and hyperlipidemia for at least six months and 51 healthy individuals without the disease who visited the Family Medicine Clinic at S.B.Ü. Ankara Atatürk Sanatorium Education and Research Hospital were included in the study. Data were collected by administering the“SF-12 Quality of Life Scale,”the“Hospital Anxiety and Depression Scale,”and the“Demographic Data Form”to the participants. In statistical analyses, a“p-value”below 0.05 was considered statistically significant. Results: The study included 51 patients with DM and HL and 51 healthy individuals without the disease. The mean age of all participants was 57.1 ± 8.4 years (range 32–77 years). The mean age of patients was 58.4 ± 10.3 years (range 32–77 years), and that of the control group was 56.0 ± 6.8 years (range 40–74 years). The SF-12 and HADS scores of the patient and control groups were evaluated. The median PCS score of the patients' SF-12 subscores was 42.6, and the median MCS score was 45.5. In the control group, these scores were 52.7 and 52.2, respectively. When evaluated with the HADS scale, the median HADS anxiety score of the patients was 10, and the depression score was 9.