Intelligent transportation systems for commercial vehicle operations: A case study in Turkey
Ticari araç operasyonlarında akıllı taşıma sistemleri: Türkiye'den örnek bir inceleme
  1. Tez No: 95362
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPER BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ticari Araç Operasyonları için Akıllı Taşıma Sistemleri (ATS/TAO) gelişmiş bilgi teknolojilerinin ticari araç operasyonlarına uygulanmasıdır. Bu çalışma, yeni bir teknoloji ve aynı zamanda yönetimsel bir strateji olarak Akıllı Taşıma Sistemleri'nin, motorlu taşıyıcılar ve Ticari Araç Operasyonları ile ilgili bazı problemlerin çözümünde kullanılmasının uygulanabilirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Faydalan ve ATS/TAO teknolojisinin uygulanabilirliğini belirlemek üzere bir Uluslararası Taşımacılık Türk Şirketi örnek olarak incelenmiştir. Şirketin çeşitli operasyonel verileri, Mobil İletişim ve Otomatik Araç Konumlandırma Sistemleri'nden oluşan ATS/TAO teknolojilerinin kullanımından önceki ve sonraki değerler açısından istatistiksel olarak incelenmiştir. Filo verimlilik kriterlerinin istatistiksel karşılaştırılmasına dayanan bu çalışma, ATS/TAO teknolojilerinin filo operasyonlanndaki verimliliği arttırdığını göstermektedir. Sefer sıklıkları, araç başına yıllık kilometreler ve gelirler artarken, sefer süreleri, sefer maliyetleri ve boş kilometreler belirgin bir şekilde azalmıştır. Ayrıca, sistem ekonomik açıdan da uygulanabilir olarak nitelendirilmiştir. Ancak, filo verimliliğinin arttırılması, kaza oranlarında artışa sebep olabileceğinden, bu olumsuz etkiyi hafifletebilecek çeşitli önlemlerin alınması zorunludur.
Özet (Çeviri)
Intelligent Transportation Systems for Commercial Vehicle Operations (ITS/CVO) is the application of advanced information technologies to commercial vehicle operations. This study aims to analyze the feasibility of this new technology and management strategy, which is referred to as Intelligent Transportation Systems, for solving some of the problems of the motor carrier industry and commercial vehicle operations. To analyze the benefits and to see the feasibility of ITS/CVO technology, a Turkish transportation company has been examined on a case study. Data have been collected about various operational aspects of the company before and after the installation of a new ITS/CVO technology: a mobile communication system and an automatic vehicle location system. The before and after study concerning statistical comparison of fleet efficiency criteria, seems to indicate that installation of ITS/CVO technology provided an increase in efficiency of fleet operations. Trip frequencies, annual kilometers per vehicle, and revenues increased and trip times, trip costs, and empty kilometers decreased significantly. Furthermore, the system introduced has been found to be economically feasible. However, it seems that the number of accidents may increase as a result of the increased productivity of the fleet and therefore measures should to be taken for alleviating this negative aspect.