Stone-cech compactification of semigroups
Yarıgrupların stone-cech kompaktifikasyonu
- Tez No: 95363
- Danışmanlar: PROF. TALİN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YARIGRUPLARIN STONE-CECH KOMPAKTÎFİKASYONU Bu tezde ilk önce topolojik yarıgmplar ve topolojik yarıgruplardaki ideallerle ilgili bazı bilinen özellikler sunulmuştur. Daha sonra herhangi bir ayırtık S uzayının Stone-Cech kompaktifikasyonu olan /?ıS“in bazı topolojik özellikleri verilmiştir. Ayrıca /?S”in eleman sayısı ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir. K-düzgün ultrafiltreler kümesi olan f/re(S')'yi bir yarıgrup, bir sol ideal veya bir sağ ideal yapan koşullar incelenmiştir. /?5“in minimal idealinin ka panışının bir ideal olduğu da gösterilmiştir. Son olarak bir ayırtık yarıgrup 5”in Stone-Cech kompaktifikasyonundaki etki- siz elemanlarla ilgili bazı sonuçlar sunulmuştur. Stone-Cech kompaktifikasyonunda bir etkisiz eleman varsa S"ye ait olması gerektiği sonucu ise iki farklı yöntemle gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STONE-CECH COMPACTIFICATION OF SEMIGROUPS In this thesis some well known results on topological semigroups and closures of ideals of topological semigroups are presented. Then the construction of the Stone-Cech compactification /3S of a discrete space S is presented and also some topological properties of @S are derived. Results on the cardinality of J3S are also obtained. Some conditions under which, UK(S), the set of «-uniform ultrafilters on S, is a semigroup, a left or a right ideal are derived and the closure of the minimal ideal of (3S is shown to be an ideal. Finally, some results on identities in the Stone-Cech compactification @S of a discrete semigroup S are presented. The result which certifies that if f3S contains an identity then this identity should belong to S, is obtained using two different approaches.