Multiple skleroz hastalarında kognitif bozukluk ve üst ekstremite performansının incelenmesi
Investigation of cognitive impairment and upper extremity performance in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 953640
  2. Yazar: AYBİKE ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamız, Multiple Skleroz (MS) hastalarında kognitif bozukluk ve üst ekstremite performansını incelemek ve bu parametreleri sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 32 MS'li birey, yaş, cinsiyet, eğitim durumu bakımından eşleştirilmiş 30 sağlıklı birey dahil edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine cognitive impairment and upper extremity performance in individuals with multiple sclerosis (MS) and to compare the findings with those of healthy individuals.The study included 32 participants with MS and 30 healthy individuals matched by age, sex, and education level. Cognitive function was assessed using the Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment (LOTCA).