Bedreddin Simâvî'nin din tasavvuru
Bedreddin Simâvî's concept of religion
  1. Tez No: 953652
  2. Yazar: ABDÜSSAMED ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Osmanlı'nın düşünce tarihinde hem ilmî birikimiyle hem de siyasi duruşuyla öne çıkan Şeyh Bedreddin Simâvî'nin din anlayışı incelendi. Özellikle Vâridât adlı eserinden yola çıkılarak, onun Allah tasavvuru, Vahdet-i Vücûd yorumu, insan iradesi ve kader arasındaki ilişkiye bakışı, ahiret inancı, cennet ve cehennem anlayışı, nübüvvet ile ilgili görüşleri ve kötülük problemi gibi temel konulara yaklaşımı ele alındı. Bedreddin, İslam düşüncesinde sıkça tartışılan birçok konuyu klasik anlayışın dışına taşıyarak, tasavvufi ve felsefi bir dil kullanarak yorumlamayı tercih etmiştir. Ön plana çıkan bazı görüşlerinin olduğu görülüyor. Özellikle“her şey Allah'ın bir tecellisidir”düşüncesi onun varlık anlayışının temelini oluşturur. Allah ile evren arasında keskin bir sınır koymak yerine, tüm varlığı ilahi hakikatin yansımaları olarak görmesi, Vahdet-i Vücûd düşüncesine bağlılığını ortaya koyar. Bu yüzden doğayı, insanı ve hatta kötülüğü bile mutlak hakikatin parçaları olarak değerlendirir. İnsan iradesi konusunda, insanın kendi fiillerinin mutlak sahibi olmadığını, her şeyin Allah'ın takdiriyle gerçekleştiğini öne sürer. Bedreddin, cennet ve cehennemi fiziksel mekânlar olmaktan çok, insanın iç dünyasında yaşadığı ruhsal hâller olarak yorumlar. Bu deneyimlerin sadece öldükten sonra değil, bu dünyada yaşanabileceğini savunur. Böylece daha bireysel bir ahiret tasavvuru ortaya koyar. Öte yandan ona göre hakikat sadece kitaplarda aranmaz; kalbe doğan ilhamla, keşif yoluyla, sezgiyle de anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the religious understanding of Sheikh Bedreddin Simavi, a figure prominent in Ottoman intellectual history for both his scholarly knowledge and political stance. Drawing particularly on his work Varidat, we examine his understanding of God, his interpretation of the unity of existence, his perspective on the relationship between human will and fate, his belief in the afterlife, his understanding of heaven and hell, his views on prophethood, and his approach to the problem of evil. Bedreddin chose to interpret many frequently debated issues in Islamic thought, transcending classical understandings and using Sufi and philosophical language. He appears to have held several prominent views. In particular, his belief that“everything is a manifestation of God”forms the basis of his understanding of existence. Rather than establishing a sharp boundary between God and the universe, his view of all existence as reflections of divine truth demonstrates his commitment to the concept of unity of existence. Therefore, he considers nature, humanity, and even evil as components of absolute truth. Regarding human will, he argues that humans are not the absolute masters of their own actions, and that everything happens by the will of God. Bedreddin interprets heaven and hell not as physical places but as spiritual states experienced within a person's inner world. He argues that these experiences can be experienced not only after death but also in this world. Thus, he presents a more individual vision of the afterlife. Furthermore, according to him, truth is not only sought in books; it can also be understood through inspiration born of the heart, through discovery, and through intuition.