Türk mutfağındaki tatlı isimlerinin tüketici tercihlerine etkisi: Gastronomi ve aşçılık eğitimi alan öğrenciler üzerine bir inceleme
The impact of dessert names in Turkish cuisine on consumer preferences: A study on students receiving education in gastronomy and culinary arts
  1. Tez No: 953653
  2. Yazar: ÇAĞLAR BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Türk mutfağındaki tatlı isimlerinin tüketici tercihlerine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tatlı isimleri, tüketicinin algısında lezzet beklentisini, ilgi çekiciliği ve satın alma eğilimini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Özellikle gastronomi ve aşçılık eğitimi alan bireylerin bu konuda daha bilinçli ve seçici olabilecekleri düşüncesinden hareketle, araştırmanın evrenini ilgili bölümlerde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada, tatlı isimlerinin tüketici üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Anket toplam dört yüz elli üç kişiye uygulanmıştır. Anket formunda demografik bilgiler, tatlı tüketim alışkanlıkları ve isimlerin tatlı tercihine etkisini ölçmeye yönelik ölçekler yer almaktadır. Araştırmanın temel varsayımı, tatlı isimlerinin cazibesi ve çağrışımlarının, gastronomi eğitimi alan bireylerin tercihlerinde belirleyici bir rol oynayabileceğidir. Katılımcıların, geleneksel ve modern tatlı isimlerine yönelik algıları karşılaştırılmış ve farklı isimlendirme stratejilerinin tüketici karar süreçlerindeki etkileri analiz edilmiştir. Verilerin analizinde faktör analizi, hipotez testleri, tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizleri ve varyans analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, tatlı isimlerinin yalnızca bir etiket olmaktan öte, tüketici zihninde belirli çağrışımları tetikleyerek tercihleri doğrudan etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle nostaljik ve geleneksel çağrışımlara sahip tatlı isimlerinin, tüketiciler tarafından daha sıcak ve samimi bulunduğu, modern ve yenilikçi isimlerin ise merak uyandırarak deneme isteğini artırdığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, gastronomi ve pazarlama alanlarında önemli çıkarımlar sunarken, tatlı üreticileri ve restoran işletmecileri için isimlendirme stratejileri konusunda rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of dessert name in Turkish cuisine on consumer preferences. Dessert name constitute a significant factor affecting consumers' taste expectations, appeal, and purchase intentions. Grounded in the premise that individuals receiving gastronomy and culinary education may exhibit greater awareness and selectivity in this regard, the study population comprises students enrolled in relevant academic programs. A quantitative research method was employed to assess the impact of dessert name on consumers, with data collected through a survey technique administered to a total of four hundred and fifty-three participants. The survey instrument included demographic information, dessert consumption habits, and scales designed to measure the effect of name on dessert preferences. The core hypothesis of the study posits that the allure and associations evoked by dessert name may play a pivotal role in shaping the preferences of individuals with gastronomy education. Participants' perceptions of traditional versus modern dessert name were compared, and the effects of diverse naming strategies on consumer decision-making processes were analyzed. Statistical methods, including factor analysis, hypothesis testing, descriptive statistics, reliability analysis, and variance analysis, were utilized to examine the relationships among variables. The findings reveal that dessert name transcend mere labels, triggering specific associations in consumers' minds and directly influencing their preferences. Notably, dessert name imbued with nostalgic and traditional connotations were perceived as warmer and more sincere, while modern and innovative name sparked curiosity, thereby increasing the inclination to try them. The results offer significant insights for the fields of gastronomy and marketing, providing a guiding framework for dessert producers and restaurant operators in developing effective naming strategies.