Beliren yetişkinlik döneminde romantik ilişkisi olan ve olmayan bireylerin varoluşsal kaygı düzeylerinin kıyaslanması
Comparison of existential anxiety levels of individuals with and without romantic relationships during emerging adulthood
- Tez No: 953663
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Varoluşsal kaygılar, bireylerin yalnızlıklarından etkilenen endişeler arasında kendini göstermektedir. Hayatın içerisinde kendini yalnız hisseden bireyler, hayatın anlamı, ölüm gibi varoluşsal kavramlar üzerine daha çok kafa yormaktadır. Bu durum, bireylerin sosyal hayatlarında fazlasıyla zorlanmalarının yanı sıra akıl sağlıklarını ve fizyolojik sağlıklarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Bireylerin yalnızlığı en çok hissettikleri dönem ise beliren yetişkinlik dönemi olarak kabul edilmektedir. Ergenlik döneminden çıkarak yetişkinliğe doğru gidilen bu süreç içerisinde bireyler ailelerinden uzakta yeni bir hayata başlamaktadır. Bu süreçte, kendilerini hazır hissetmedikleri için bazı zamanlarda yalnız kalabilmektedirler. Bu nedenle varoluşsal kaygılar üzerine, diğer dönemlerdeki bireylere göre daha çok düştükleri gözlemlenmektedir. Bu çalışmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin varoluşsal kaygılarını yenmek konusunda romantik ilişkilerin etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Existential anxieties are among the anxieties affected by individuals' loneliness. Individuals who feel lonely in life think more about existential concepts such as the meaning of life and death. This situation causes individuals to have a hard time in their social lives as well as to lose their mental and physiological health. The emerging adulthood period is considered as the period when individuals feel loneliness the most. During this process, where individuals leave adolescence and move towards adulthood, they start a new life away from their families. Since they do not feel ready to establish a new family of their own, they can sometimes be alone. For this reason, it is observed that they are more concerned with existential anxieties than individuals in other periods. The aim of this study is to evaluate the effects of romantic relationships on overcoming existential anxieties of individuals in the emerging adulthood period.