Yenilikçi Problem Çözme Teknigi (TRIZ) ile örnek bir uygulama
A sample application with Innovative Problem Solving Technique (TRIZ)
- Tez No: 953662
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnovasyon, işletmelerin rekabet ortamında sürdürülebilir kalkınmalarını sağlamaları için güçlü bir araçtır. İnovasyon gerçekleştiremeyen işletmeler pazar avantajını kaybetmektedirler ve uzun vadede hayatlarına devam edememektedirler. Bu çalışmada, ülkemizde henüz çok fazla uygulama alanı bulamamış Yaratıcı Problem Çözme Teorisi (TRIZ) tekniği kullanılarak endüstriyel konveyör sistemlerinde karşılaşılan birtakım problemlere çözüm önerileri sunulmuştur. TRIZ, problemlere yaratıcı ve yenilikçi çözüm üreten, sistematik, tekrarlanabilir, geniş çözüm önerileri içinde çözüme giden yolda size rehberlik eden, teknoloji temelli bir problem çözme tekniğidir. Konveyörlerde taşıma süreci, hız ve kapasitenin artırılması gerekliliği ile malzemelerin stabil taşınması arasındaki çelişkileri içerir. Bu bağlamda, artan taşıma hızının malzemelerin dengeli ve güvenli taşınmasını zorlaştırması, konveyör sistemlerinde temel bir problemdir. TRIZ'in çelişkiler matrisi kullanılarak, bu çelişkiler arasında denge sağlanabilecek çözüm prensipleri belirlenmiştir. Çalışmada, hız ve verimliliğin artırılmasına yönelik iyileştirmeler yapılırken stabilite ve güvenilirliğin korunmasını sağlayan yenilikçi çözümler önerilmiştir. Çözüm sürecinde dinamiklik, yerel kalite, özelliklerin değişimi gibi TRIZ prensipleri kullanılarak, taşıma hızının dinamik ayarlanması, konveyör bant yüzeyinin farklı malzeme türlerine göre optimize edilmesi gibi yöntemler geliştirilmiştir. Bu çözümler, konveyör sisteminin taşıma verimliliğini artırırken, malzemelerin hasarsız ve dengeli taşınmasını mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation is a powerful tool that enables businesses to achieve sustainable development in a competitive environment. Companies that fail to innovate lose their market advantage and are unable to survive in the long run. This study presents solution proposals for various problems encountered in industrial conveyor systems using the Creative Problem Solving Theory (TRIZ), which has not yet found widespread application in Turkey. TRIZ is a technology-based problem-solving technique that generates creative and innovative solutions, offering a systematic, repeatable approach and guiding one through a wide range of potential solutions. The conveying process in conveyors involves contradictions between the need to increase speed and capacity while maintaining the stable transport of materials. In this context, the challenge of balancing increasing transport speeds with the safe and stable transportation of materials becomes a fundamental problem in conveyor systems. By using TRIZ contradiction matrix, solution principles have been identified to resolve these conflicts. The study proposes innovative solutions that enhance speed and efficiency while maintaining stability and reliability. Using TRIZ principles such as dynamics, local quality, and changes in properties, methods like dynamically adjusting the transport speed and optimizing the conveyor belt surface for different material types have been developed. These solutions improve the transportation efficiency of the conveyor system while ensuring the materials are transported safely and stably without damage.