Okul öncesi eğitimde hikayeleştirmenin yaratıcı düşünme ve vatandaşlık eğitimi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating storytelling in preschool education and the relationship between creative thinking and citizenship education
  1. Tez No: 953684
  2. Yazar: AYŞE AÇİCİ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkin bir öğrenme yöntemi olan hikayeleştirmenin yaratıcı düşünme ile olan ilişkisini ve vatandaşlık eğitimine olan katkısını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada olduğu karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Kaytez tarafından“Yaratıcı Düşünme Ve Kişilik Özellikleri Ölçeği (YDKÖÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılı Amasya il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 5 yaş grubundaki toplam 120 (60 deney grubu ve 60 kontrol grubu olmak üzere) öğrenci oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmış olup independent sample t-test, One-way Anova gibi parametrik testlerden yararlanarak analizler yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun analizleri için MAXQDA-24 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Hikayeleştirmenin yaratıcı düşünme ilişkisini belirlemek için yapılan nicel analiz sonuçlarına göre deney grubunun kontrol grubuna göre yaratıcı düşünme ve kişilik özellikleri ölçeği test toplam puanlarının ve ortalamalarının istatiksel olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Hikayeleştirmenin vatandaşlık eğitimi ile ilişkisini incelemek için yapılan nitel analiz sonuçlarına göre hikayeleştirme yönteminin kullanıldığı deney grubunun sorulara daha ayrıntılı ve uygun cevaplar verebildiği görülmüştür. Kontrol grubunda ise sorulara alt kod olarak bilmiyorum yanıtının deney grubuna göre fazla olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda hikayeleştirmenin yaratıcı düşünme ve vatandaşlık eğitimine önemli katkıları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between storytelling, an active learning method, and creative thinking and its contribution to citizenship education. A mixed research method was used in the research, combining quantitative and qualitative research methods. The“Creative Behavior and Personality Traits Scale (YDKÖÖ)”by Kaytez was used in the quantitative part of the research. A semi-structured interview form was used in the qualitative part of the research. The research sample consisted of 120 students (60 in the experimental group and 60 in the control group) in the 5-year-old group attending independent kindergartens affiliated with the Amasya Provincial Directorate of National Education in the 2024-2025 academic year. SPSS 23 package program was used in the analysis of quantitative data, and analyses were conducted using parametric tests such as independent samples t-test and One-way Anova. MAXQDA-24 qualitative data analysis program was used for the analyses of the qualitative dimension of the research. The results of the quantitative analysis conducted to determine the relationship between storytelling and creative thinking revealed that the experimental group had statistically higher total scores and averages on the creative thinking and personality traits scales than the control group. The results of the qualitative analysis conducted to examine the relationship between storytelling and citizenship education revealed that the experimental group, which used the storytelling method, was able to provide more detailed and appropriate answers to the questions. The control group, in contrast, was found to have more“I don't know”responses as a subcode than the experimental group. The analyses revealed that storytelling significantly contributes to creative thinking and citizenship education.