Kamu denetçiliğinin farkındalık düzeyinin incelenmesi: Tunceli ili örneği
Examination of the awareness level of the public auditorship: The case of Tunceli province
- Tez No: 953683
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Tunceli ilinde Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) hakkında kamuoyu farkındalık düzeyini belirlemeyi ve bu düzeyin demografik değişkenlerle ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Modern kamu yönetiminin temel prensipleri olan hukuka uygunluk, şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasında ombudsmanlık kurumlarının rolü vurgulanmıştır. Dünya genelinde 1809 İsveç Anayasası ile kurumsal kimlik kazanan ombudsmanlık sisteminin, Türkiye'de 2012 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu adıyla faaliyete başladığı belirtilmiştir. Kurumun işlevselliğinin, vatandaşların bilinirlik ve güven düzeyleriyle doğrudan ilişkili olduğu vurgulanmıştır. Araştırma kapsamında Tunceli ilinde yaşayan bireylerle anket ve mülakatlar yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, KDK'ya yönelik genel farkındalık düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir; katılımcıların yanıt ortalamaları 2.51'in altında kalmıştır. Demografik değişkenlerden cinsiyet, yaş ve mesleğin farkındalık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı (p > 0.05) belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, KDK'nın bilinirliğini artırmak amacıyla özellikle düşük eğitim düzeyine sahip bireylere ve kırsal bölgelerde yaşayan nüfusa yönelik erişilebilir, sadeleştirilmiş ve yaygınlaştırılmış bilgi kanalları aracılığıyla tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesi önerilmektedir. Yerel yönetimler, eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde bütüncül bir iletişim stratejisi oluşturulması, kurumun daha geniş kitlelere ulaşması ve etkinliğinin artırılması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the public awareness level of the Ombudsman Institution (KDK) in Tunceli province and to examine its relationship with demographic variables. The crucial role of ombudsman institutions in ensuring legal compliance, transparency, and accountability, which are fundamental principles of modern public administration, has been emphasized. The ombudsman system, which gained institutional identity with the 1809 Swedish Constitution globally, began its operations in Turkey in 2012 under the name of the Public Ombudsman Institution. It is highlighted that the functionality of the institution is directly related to the public's level of awareness and trust. Data for the study were collected through surveys and interviews with individuals residing in Tunceli province. The findings indicate a low general awareness level regarding KDK; the average responses of participants remained below 2.51. It was determined that demographic variables such as gender, age, and occupation did not create a statistically significant difference in awareness levels (p > 0.05). In light of these findings, it is recommended that KDK prioritize promotion and information dissemination activities, especially for individuals with lower education levels and those residing in rural areas, through accessible, simplified, and widespread communication channels to enhance its visibility. Establishing a holistic communication strategy in cooperation with local governments, educational institutions, and civil society organizations is crucial for the institution to reach broader audiences and increase its effectiveness.