Nefret söylemi bağlamında İsrail-Filistin çatışmasına küresel medyanın yaklaşımı
The global media's approach to the Israeli-Palestinian conflict in the context of hate speech
- Tez No: 953693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL AYDIN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, küresel medyada İsrail-Filistin çatışması haberlerinin nefret söylemi bağlamında nasıl temsil edildiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, haber metinlerinde dilin toplumsal bağlamda nasıl işlediği, toplumsal eşitsizlikleri, güç ilişkilerini ve ideolojileri nasıl yansıttığı ve yeniden ürettiği, van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, 7 Ekim 2023 - 7 Kasım 2023 tarihleri arasında AL Jazeera, TRT World, BBC News ve CNN International internet haber sitelerinde yayımlanan Filistin-İsrail çatışmasına dair haberler, belirli bir konu sıralamasına bağlı kalınmaksızın rastgele seçilmiştir. Bulgular, sözcük seçimleri, tematik yapılar ve kutuplaşma stratejilerinin bir tarafı tehdit olarak sunarken, diğer tarafın şiddetini meşrulaştırdığını ve böylece ideolojik önyargıları güçlendirerek nefret söylemine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Küresel medyanın, belirli grupların toplumdaki konumunu tanımlarken ötekileştirme, dışlama ve genelleştirme gibi dilsel tercihlerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle, küresel medyanın ayrımcı söylemi yeniden üretmek, kamuoyunu şekillendirmek ve dil aracılığıyla çatışma haberlerini tırmandırmak için önemli bir araç olduğu sonucuna varılabilir. Küresel medyanın bu dilsel kullanımı, nefret söyleminin ortaya çıkmasında dolaylı olarak rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse how news reports on the Israeli-Palestinian conflict are represented in the global media in the context of hate speech. The study examines how language functions in the social context in news texts, how it reflects and reproduces social inequalities, power relations and ideologies, using van Dijk's Critical Discourse Analysis method. The study randomly selected news reports on the PalestinianIsraeli conflict published on the websites of Al Jazeera, TRT World, BBC News, and CNN International between 7 October 2023 and 7 November 2023, without adhering to a specific topic order. The findings show that word choices, thematic structures, and polarisation strategies present one side as a threat while legitimising the other side's violence, thereby reinforcing ideological biases and contributing to hate speech. It has been observed that the global media uses linguistic preferences such as othering, exclusion, and generalisation when defining the position of certain groups in society. Therefore, it can be concluded that the global media is an important tool for reproducing discriminatory discourse, shaping public opinion, and escalating conflict news through language. This linguistic usage of the global media may indirectly play a role in the emergence of hate speech.