Bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of mindfulness based psychoeducation program on adolescents' smartphone addiction and self regulation skills
  1. Tez No: 953692
  2. Yazar: MERT BİLAL AVADOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada,“Bilinçli Farkındalık Temelli Psikoeğitim Programı”nın ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan bir özel lisede yarı deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Programın kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla, katılımcıların bilinçli farkındalık düzeylerini belirlemek üzere Ergenler için Bilinçli Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Programın etkililiğini değerlendirmek için ise Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu ve Ergenler için Öz Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık puanı düşük ve akıllı telefon bağımlılığı puanı yüksek olan öğrenciler arasından, gönüllülük esasına dayalı olarak amaçlı örnekleme yöntemiyle 28 öğrenci seçilmiştir (deney grubu: 5 kız, 9 erkek; kontrol grubu: 5 kız, 9 erkek). Deney grubuna Bilinçli Farkındalık Temelli Psikoeğitim Programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Her iki gruba da ön test, son test ve izleme testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Bilinçli Farkındalık Temelli Psikoeğitim Programı'nın öğrencilerin bilinçli farkındalık düzeylerini artırma konusunda kapsam geçerliliğine sahip olduğunu ve katılımcıların akıllı telefon bağımlılığını azaltmada ve öz düzenleme becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the“Mindfulness Based Psychoeducation Program”on adolescent individuals' mobile phone addiction and self regulation skills. The research was conducted during the 2024-2025 academic year at a private high school in Tarsus, Mersin, using a quasi-experimental design. To assess the program's content validity, the Mindfulness Scale for Adolescents was applied to determine the participants' mindfulness levels. To evaluate the program's effectiveness, the Mobile Phone Addiction Scale-Short Form and the Self-Regulation Scale for Adolescents were used. Among the students with low mindfulness scores and high mobile phone addiction scores, 28 students were selected through a purposive sampling method based on voluntary participation (experimental group: 5 girls, 9 boys; control group: 5 girls, 9 boys). The experimental group was administered the Mindfulness-Based Psychoeducation Program, while the control group did not receive any intervention. Both groups were subjected to pre-tests, post-tests, and follow-up tests. In the data analysis, the Friedman Test, Wilcoxon Signed-Rank Test, and Mann-Whitney U Test were used. The results indicated that the Mindfulness-Based Psychoeducation Program had content validity in enhancing students' mindfulness levels and was effective in reducing mobile phone addiction and improving self-regulation skills.