Evaluation of resistance development in bacteria against cold atmospheric plasma in consequence of repetitive plasma treatment methods
Bakterilerde tekrarlayan plazma muameleleri sonucu atmosferik soğuk plazmaya karşı direnç oluşumunun incelenmesi
- Tez No: 953719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÜRŞAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnci uzun zamandır bilinmektedir ve bakterilerin diğer antimikrobiyal ajanlara karşı direnç geliştirdiği gösterilmiştir. Antibiyotiklere ve antimikrobiyal ajanlara tekrarlı ve uzun süreli maruz kalma, bakteriyel direnç gelişmesinde rol oynamaktadır. Biyotıpta giderek daha fazla kullanılan ve iyi bir antimikrobiyal etkiye sahip olan Soğuk Atmosferik Plazma (SAP) teknolojisine karşı bakteriyel direnç gelişimi konusunda literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bakterilerde direnç gelişimi olasılığı ile ilgili sınırlı sayıda yayında, plazma tedavisinin birkaç (4 ve 6) tekrarından sonra bakterilerin SAP'e direnç geliştirmediğini, ancak daha fazla plazma tedavisinden sonra bakterilerde direnç gelişiminin araştırılması gerektiğini bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Escherichia coli (E. coli) ve Staphylococcus aureus (S. aureus) bakterilerinin tekrarlı doğrudan plazma tedavisi sonrasında elde edilen bakteri nesillerinde SAP'e karşı direnç gelişiminin araştırılmasıdır. SAP'ın öldürücü ve öldürücü olmayan dozları belirlendikten sonra, iki farklı bakteri suşuna tekrarlı öldürücü olmayan plazma tedavileri sonucunda her nesilde elde edilen inhibisyon bölgesi (IB) değerleri kaydedilmiştir. Tekrarlanan plazma tedavilerinin ardından, her beşinci nesil seçilmiş ve tam inaktivasyon sağlamak için gereken yeni öldürücü doz, plazma tedavi süresi açısından belirlenmiştir. Plazmaya maruz kalan bakteri popülasyonlarının kinetik büyüme profilleri değerlendirildi. Bulgular, tekrarlanan SAP tedavilerinin E. coli ve S. aureus'ta kalıcı veya önemli bir direnç gelişmesine yol açmadığını göstermektedir. Bu çalışma, enfekte yaraların tedavisi için SAP cihazlarının çok seanslı uygulamalarında her seanstan sonra belirli miktarda plazma tedavisine maruz kalan organizmalarda direnç gelişiminin olasılığını daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Bacterial resistance to antibiotics has long been known, and bacteria have been shown to develop resistance to other antimicrobial agents. Repeated and prolonged exposure to antibiotics and antimicrobial agents plays a role in the development of bacterial resistance. There is insufficient information in the literature on the possible development of bacterial resistance to Cold Atmospheric Plasma (CAP) technology, which is increasingly used in biomedicine and has a good antimicrobial effect. In the limited number of publications on the possible development of resistance in bacteria, it has been reported that plasma treatment does not cause bacteria to develop resistance to CAP after a few (4 and 6) repetitions of plasma treatment, but it has been reported that the development of resistance in bacteria after more plasma treatments should be investigated. The aim of this study is to investigate the possible development of resistance to CAP in bacterial generations obtained after repeated direct plasma treatment of Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (S. aureus). Having determined the lethal and non-lethal doses of CAP, the zone of inhibition (ZOI) values obtained in each generation as a result of multiple repeated non-lethal plasma treatments on two different bacterial strains were recorded. Following repeated plasma treatments, every fifth generation was selected, and the new lethal dose required to achieve complete inactivation was determined in terms of plasma treatment time. The kinetic growth profiles of plasma-exposed bacterial populations were assessed. The findings indicate that repeated CAP treatments do not lead to the development of persistent or significant resistance in E. coli and S. aureus. This study will provide a better understanding of the possible development of resistance in organisms which have been exposed to a certain amount of plasma treatment after each session in multi-session applications of CAP devices for the treatment of infected wounds.