2020-2024 yılları arası İstanbul Şehir Tiyatrosu çocuk oyunlarında geleneksel Türk tiyatrosu unsuru kullanımı
The use of traditional Turkish theatre elements in Istanbul City Theatre's children's plays between 2020 and 2024
- Tez No: 953720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk tiyatrosunun, kültürel birikimin önemli unsurlarından biri olduğu ve geçmişten günümüze halkın değerlerini, inanışlarını ve toplumsal yapısını sahneye taşıdığı öne sürülebilir. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun özgün türleri arasında yer alan Karagöz, meddah ve köy seyirlik oyunlarının yalnızca bir eğlence aracı olmanın ötesinde, kültürel değerlerin aktarımı ve toplumsal bilincin şekillenmesi açısından da işlevsel olabileceği düşünülebilir. Bu unsurların dramatik anlatımı, mizahı öğeleri bir arada sunarak izleyiciyle güçlü bir bağ kurma potansiyeline sahip olduğu değerlendirilebilir. Çocuk tiyatrosunun, bireylerin estetik, duygusal ve kültürel gelişiminde önemli bir rol oynayabileceği öne sürülebilir. Çocukların hayal gücünü zenginleştirme, onlara değerler ve gelenekler kazandırma noktasında etkili olabileceği ve gelecek nesillerin sanatsal birikimi ile kültürel kimliklerinin şekillenmesine katkı sunabileceği düşünülebilir. Bu araştırmada, oyun metinleri, sahneleme teknikleri, tematik yapılar bağlamında geleneksel unsurların nasıl işlendiği analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın, çocuk izleyicilere kültürel birikim olarak bu unsurların aktarılma biçimlerini anlamaya ve bu süreçte ortaya çıkan sanatsal, kültürel ve eğitsel etkileri belirlemeye yönelik olduğu belirtile bilinir. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun çocuk tiyatrosundaki rolünü değerlendirirken, modern sahneleme pratikleriyle birleşiminden doğan yeni anlatı formlarının da ele alınabileceği öne sürülebilir. Çalışmanın, kültürel birikimin korunmasına ve çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamaya yönelik bir perspektif sunabileceği değerlendirilebilir. Bu bağlamda, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun çağdaş çocuk tiyatrosundaki yerinin daha geniş bir çerçevede ele alınmasına olanak tanıyabileceği savunulabilir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish Theatre can be considered one of the essential components of cultural heritage, reflecting the values, beliefs, and social structure of society from past to present. It can be suggested that traditional forms such as Karagöz, meddah, and village theatrical plays function not only as entertainment tools but also as mediums for transmitting cultural values and shaping collective consciousness. These forms appear to have the potential to establish a strong connection with the audience by integrating dramatic narration and humor. Children's theatre, on the other hand, may play a significant role in fostering individuals' aesthetic, emotional, and cultural development. It is thought that this type of theatre contributes to enriching children's imagination, instilling values and traditions, and shaping their artistic accumulation and cultural identity. This study attempts to analyze how traditional elements are incorporated into play texts, staging techniques, and thematic structures within the context of children's theatre. The study aims to explore the ways in which these elements are transmitted to young audiences and to examine the artistic, cultural, and educational impacts that emerge from this process. While evaluating the role of Traditional Turkish Theatre in children's theatre, it is also considered that new narrative forms emerge through the integration of modern staging practices. The study may offer a perspective that supports both the preservation of cultural heritage and the enhancement of children's artistic development. In this context, it can be argued that Traditional Turkish Theatre contributes to contemporary children's theatre by providing a broader framework for understanding its function in modern settings.