Modeling of cardiac images by implicit polynominals for diagnostics
Kalp imgelerinin örtük çokterimliler aracılığı ile teşhis amaçlı modellenmesi
  1. Tez No: 95372
  2. Yazar: MUSTAFA TANER ESKİL
  3. Danışmanlar: PROF. AYTÜL ERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kalp deformasyonlarının teşhisi için kalbin sol ventrikülünün üç boyutlu örtük çokterimlilerle modellenmesi amaçlanmıştır. Sol ventrikülden üç boyutlu veri alınması için, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (CT) görüntüleri kullanılmaktadır. Bu veriler kullanılarak örtük çokterimlilerle yapılan modelleme, 4- dereceli örtük çokterimlilerin bile sol ventrikülün ve kalbin sağlıklı çalışması için gerekli olan asimetrik konik şeklini 2 ve 3 boyutta başarıyla yansıttığını göstermiştir. Bu çalışma insan kalbinin örtük çokterimlilerle modellenmesini, elde edilen 2 ve 3 boyutlu modellerin görüntülenmesini, ilgili değişmezlerin hesaplanmasını ve bu değişmezlere dayanan bir teşhis algoritmasının belirlenmesini içermektedir. Ayrıca, insan ve köpek kalplerinden elde edilen değişmezler arasında olası bir benzerlik de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims modeling of left ventricles of human hearts with 2D and 3D implicit polynomials for inspection of heart deformations. Extracting 3D information of left ventricle is made possible by utilization of magnetic resonance (MR) and computerized tomography (CT) technologies. Our research has shown that 4th degree impicit polynomials are adequate both in 2D and 3D for representing the shape of left ventricule and the asymmetric conic shape of the heart for proper functioning. This study consists of a throughout elaboration starting from modeling of human hearts with implicit polynomials, visualization of these 2D and 3D implicit polynomials, calculation of euclidean, affine, and projective invariants and realization of an inspection based on these invariants. Also, a study on any resemblance between the invariants extracted from human and dog hearts is conducted.