Optimal post-manufacturing cooling paths for thermoplastic composites
Termoplastik kompozitler için üretim sonrası optimum soğuma eğrileri
  1. Tez No: 95371
  2. Yazar: İSMAİL ERHAN EYOL
  3. Danışmanlar: FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TERMOPLASTİK KOMPOZİTLER İÇİN OPTİMUM ÜRETİM SONRASI SOĞUMA EĞRİLERİ ÖZET Pres kalıplama termoplastik kompozit parçaların üretiminde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ayrı tabakaları yüksek sıcaklıkta basmç altında tutarak tam birleşme elde edilebilir. Diğer taraftan, artık gelirim ve kristalleşme açısından kalite soğuma düzenine bağlıdır. Bu yöntemin yüksek miktarlı üretime uygulanabilmesi verimliliğine bağlıdır. Yüksek verimlilik işlem zamanının azaltılması ile elde edilebilir. Bu çalışmanın amacı pres kalıplamanın soğuma evresindeki işlem zamanını asgariye indirecek en elverişli soğuma düzenini belirlemektir. Optimizasyon sıcaklık durumuna bağlı olan artık gerilim ve kristalleşme ile ilgili kalite sınırlamalarına tabidir. Bundan dolayı, laminanın kalınlığı boyunca oluşan süreksiz sıcaklık profilini elde etmek için bir sonlu farklar metodu kullanarak tek boyutlu süreksiz ısı transfer analizi uygulandı. Isı transfer analizi daha sonra bir kristalleşme kinetiği modeliyle birleştirildi. Bir düzlem-şekil değiştirme viskoelastik model kullanarak, verilen soğuma düzenine karşılık gelen artık gerilim dağılımı elde edildi. Daha sonra bu modeller soğuma zamanını kalite gereksinimlerini ihlal etmeden asgariye indirmek için ardışık simpleks olarak adlandırılan bir optimizasyon metoduyla birleştirildiler. Termoplastik APC-2 kompozitler için işlem zamanında önemli bir azalma elde edildi.
Özet (Çeviri)
IV OPTIMAL POST-MANUFACTURING COOLING PATHS FOR THERMOPLASTIC COMPOSITES ABSTRACT Press molding is a process commonly used to fabricate thermoplastic composite parts. By keeping individual plies at a high temperature under pressure, full consolidation can be achieved. On the other hand, the quality in terms of residual stress and crystallinity depends on the cooling scheme. Applicability of this process to high volume production is dependent on its productivity. Higher productivity can be achieved by reducing the process time. The objective of this study is to determine the optimal cooling scheme to minimize the processing time during the cooling stage in press molding. Optimization is subject to quality constraints regarding residual stress and crystallinity which are dependent on temperature state. Accordingly, a one-dimensional transient heat transfer analysis was carried out using a finite difference method so as to obtain the transient temperature profile along the thickness of the laminate. The heat transfer analysis was then coupled with a crystallization kinetics model. Using a plane-strain viscoelastic model, residual stress distribution was obtained corresponding to a given cooling scheme. These models were then integrated into an optimization algorithm called sequential simplex, to minimize the cooling time without violating quality requirements. Significant reduction in processing time was obtained for thermoplastic APC-2 laminates.