Enürezis nokturnalı çocuklarda D Vitamini ve tiroid hormonları
Vitamin D and thyroid hormones in children with nocturnal enuresis
  1. Tez No: 953728
  2. Yazar: MUHAMMET HAMZA HALİL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİVİLİBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada monosemptomatik nokturnal enürezis tanılı çocuklarda 25 (OH)2 D vitamini, tiroksin (T4) ve tiroid stimulan hormon (TSH) düzeylerinin çalışılması ve hastalıkla ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza çocuk polikliniğinimize başvuran 5–15 yaş arasındaki 49 primer monosemptomatik nokturnal enürezisli çocuk alındı. Kronik hastalıklara bağlı sekonder enürezisli hastalar çalışmadan çıkarıldı. Araştırmamız Şubat 2012, Temmuz 2013 tarihinde bir buçuk yıl süre ile yapıldı. Çalışmaya kontrol grubu olarak, çalışma grubu ile benzer yaş ve cinsiyetteki 99 sağlıklı çocuk alındı. Laboratuar ölçümlerinde hastaların tam kan sayımları, böbrek fonksiyon testleri, kan elektrolitleri, kan glukoz değerleri, tam idrar tetkikleri, 25 (OH) vitamin D ve tiroid hormon düzeylerinin ölçümü yapıldı. Bulgular: Altını ıslatmayan çocuklarla karşılaştırıldığında MNE'li çocukların 25(OH) D vitamini düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu; glukoz, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, hemoglobin, TSH ve fT4 düzeylerinin iki grupta benzer olduğu belirlendi. Tartışma: Göreceli olarak vaka sayısının az olduğu çalışmamızda, enürezis tiroid hormonları arasında bir ilişki saptayamadık. Çalışmamızda D vitamini düzeyleri Enürezis grubunda anlamlı olarak yüksekti. Fakat bunun hangi mekanizmayla Enürezise sebep olduğu belirlenemedi. Çalışmamızın D vitamini ve hiperkalsiüri düzeylerinin birlikte değerlendirileceği çalışmalara dayanak sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
1.486 / 5.000 Objective: This study aimed to investigate the levels of 25(OH)2 vitamin D, thyroxine (T4), and thyroid-stimulating hormone (TSH) in children diagnosed with monosymptomatic nocturnal enuresis and to determine their relationship with the disease. Material and Methods: Forty-nine children aged 5–15 years with primary monosymptomatic nocturnal enuresis who presented to our pediatric outpatient clinic were included in the study. Patients with secondary enuresis due to chronic diseases were excluded from the study. The study was conducted for one and a half years, from February 2012 to July 2013. Ninety-nine healthy children of similar age and gender were included in the study group as controls. Laboratory measurements included complete blood counts, renal function tests, blood electrolytes, blood glucose levels, complete urine tests, and 25(OH) vitamin D and thyroid hormone levels. Results: Compared with children who did not wet the bed, 25(OH) vitamin D levels were significantly higher in children with MNE, and glucose, urea, creatinine, sodium, potassium, hemoglobin, TSH, and fT4 levels were similar in both groups. Discussion: In our study, which included a relatively small number of cases, we were unable to detect a relationship between enuresis and thyroid hormones. Vitamin D levels were significantly higher in the enuretic group. However, the mechanism by which this caused enuresis could not be determined. We believe that our study will provide support for studies that evaluate vitamin D and hypercalciuria levels together.