Design, synthesis and electrochemical studies of poly(cz-co-edot) anchored quinine based organocatalysts & sns-sh based fluorescent sensor for the detection of au(III)
Poli(cz-ko-edot) çapalanmiş kinin bazli organokatalizörlerin tasarimi, sentezi ve elektrokimyasal çalişmalari & au(III) tespiti için sns-sh bazli floresan sensör
  1. Tez No: 953727
  2. Yazar: EMRE FATİH EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Organokatalizörlerin immobilizasyonu, asimetrik dönüşümlerde etkili kullanımları için en dikkat çekici ve benzersiz adımlardan biridir. Organokatalizörlerin sentezlenmesindeki zorluklar, reaksiyon ortamından izole edilmelerinin sınırlamaları ve bu katalizörlerin homojen sistemlerde sınırlı yeniden kullanılabilirliği, yeni immobilizasyon stratejilerinin geliştirilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu tezin ilk bölümünde, klik-tipi reaksiyonlar ile kinkona alkaloid-bazlı organokatalizörlerin çapalanması için yeni bir yaklaşım gösterilmiştir. Organokatalizör taşıyan monomerik yapılar sentezlenmiş ve elektrokimyasal polimerizayon yöntemi kullanılarak başarılı bir şekilde polimerleştirilerek elektroaktif, heterojen katalizör filmleri elde edilmiştir. Daha sonra, bu polimerik malzemelerin redoks davranımları döngüsel voltammetri ile incelenmiştir. Algılama uygulama için konjuge polimerlerin tasarımı ve sentezi, metal iyonlarının tespiti için hızlı, seçici ve uygun maliyetli bir strateji sunar. Bu tezin ikinci bölümünde, tiyol grubu ile fonksiyonelleştirilmiş yeni bir monomer sentezlenmiş ve çeşitli metal iyonları üzerindeki potansiyel algılama yetenekleri incelenmiştir. Ayrıca, sentezlenen monomerik yapı elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiş ve redoks davranımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The immobilization of organocatalysts is one of the most remarkable and unique steps for their efficient use in asymmetric transformations. The challenges of synthesizing organocatalysts, the limitations of their isolation from the reaction medium, and the limited reusability of these catalysts in homogeneous systems have made the development of novel immobilization strategies inevitable. In the first part of this thesis, a novel approach for the anchoring of cinchona alkaloid-based organocatalysts via click-type reactions is demonstrated. Organocatalyst-bearing monomeric structures were synthesized and successfully polymerized using the electrochemical polymerization method to obtain electroactive, heterogeneous catalyst films. Then, the redox properties of these polymeric materials were investigated with cyclic voltammetry. Design and synthesis of conjugated polymers for sensing applications offer a rapid, selective, and cost-effective strategy for the detection of metal ions. In the second part of this thesis, a novel thiol-functionalized monomer was synthesized, and its potential sensing abilities over various metal ions were investigated. Synthesized monomeric structure was polymerized electrochemically, and its redox properties were investigated.