Sürdürülebilir kalkınma bağlamında Afşin ilçesi coğrafyası
Afşin district geography in the context of sustainable development
- Tez No: 953729
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 641
Özet
Doğal kaynakların sınırlılığına karşın artan insan ihtiyaçları, kaynakların sürdürülebilir kullanımını zorunlu kılmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, mevcut gereksinimleri karşılarken gelecek kuşakların haklarını gözeten uzun vadeli bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi örneğinde coğrafi özelliklerin sürdürülebilir kalkınmaya etkisi incelenmiştir. Fiziki ve beşerî coğrafya verileri literatür, saha gözlemleri ve yerel paydaş görüşmeleriyle analiz edilmiştir. Ayrıca, ilçeye özgü sürdürülebilir kalkınma göstergelerini belirlemek amacıyla, örneklem esaslı bir anket uygulanmış ve bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Afşin'in yerel potansiyeli doğrultusunda belirlenen hedef ve göstergelerin, sürdürülebilir kalkınma süreçlerine katkı sunacağı öngörülmektedir. Çalışma, coğrafya-disiplin temelli planlama yaklaşımıyla literatüre özgün katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the limited nature of natural resources, increasing human needs necessitate their sustainable use. Sustainable development is a long-term approach that meets present needs while considering the rights of future generations. This study examines the impact of geographical features on sustainable development through the case of Afşin district in Kahramanmaraş. Physical and human geography data were analyzed through literature review, field observations, and interviews with local stakeholders. Additionally, a sample-based survey was conducted to identify sustainable development indicators specific to the district, and the findings were evaluated. As a result, it is anticipated that the goals and indicators determined in line with Afşin's local potential will contribute to sustainable development processes. The study provides original contributions to the literature through a geography-based planning approach.