Öğretmenlerin boş zaman becerikliliği ile örgütsel mutluluğu arasındaki ilişki
The relationship between teachers' leisure time resourcefulness and organizational
- Tez No: 953739
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT İRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile boş zaman becerikliliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla araştırmanın amacını gerçekleştirmek için demografik değişkenlerin düzeyi belirlenmiştir. Araştırma deseni olarak nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili Merkez ilçe ile birlikte Çan, Biga, Ezine ve Lapseki ilçelerinde görev yapan toplam 5467 devlet okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem ise kolayda örneklem yöntemi ile belirlenmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 480 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, Boş Zaman Becerikliliği Ölçeği (Sürücü ve Ertan, 2020) ve Öğretmenler İçin Örgütsel Mutluluk Ölçeği (Çakır ve Yavuz, 2022) aracılığıyla toplanmış; analizler SPSS 26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin hem boş zaman becerikliliği hem de örgütsel mutluluk düzeylerine ilişkin algılarının genel olarak yüksek olduğunu ortaya koymuştur. İki değişken arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir Bu bulgu sonuç olarak öğretmenlerin boş zamanlarını etkili değerlendirme becerilerinin örgütsel mutluluğa katkı sağladığını göstermektedir. Öğretmenlerin boş zaman becerikliliği düzeyleri, örgütsel mutluluk düzeylerini anlamlı şekilde yordamaktadır. Elde edilen modele göre, boş zaman becerikliliği örgütsel mutluluk düzeyindeki toplam varyansın yaklaşık %4.6'sını açıklamaktadır. Öğretmenlerin boş zaman becerikliliğini destekleyecek kurum içi eğitimler ve sosyal faaliyetlerin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' organizational happiness levels and leisure time skills. To this end, demographic variables were determined to achieve the purpose of the study. A correlational survey model was used as the research design. The population of the study consists of a total of 5,467 public school teachers working in the Central District of Çanakkale Province and the districts of Çan, Biga, Ezine, and Lapseki during the 2023-2024 academic year. The sample was determined using the convenience sampling method and consists of 480 teachers who voluntarily participated in the study. Data were collected using the Leisure Time Competence Scale (Sürücü and Ertan, 2020) and the Organizational Happiness Scale for Teachers (Çakır and Yavuz, 2022), and analyses were conducted using SPSS 26 software. The findings revealed that teachers' perceptions of both their leisure time skills and organizational happiness levels were generally high. A positive, low-level but statistically significant relationship was found between the two variables. This finding suggests that teachers' ability to effectively utilize their leisure time contributes to organizational happiness. Teachers' leisure time skills levels significantly predict their organizational happiness levels. According to the obtained model, leisure time skills explain approximately 4.6% of the total variance in organizational happiness levels. It is recommended that in-house training and social activities that support teachers' leisure time skills be increased.