Çanakkale müzik kültüründe düğün bandosu geleneği
Wedding band tradition in Çanakkale music culture
  1. Tez No: 953741
  2. Yazar: FATİH SARITARLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÇOKAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, geleneksel müzik kültürü adetlerini modern çalgılarla yorumlayan düğün bandolarını Çanakkale ili özelinde ele alarak, bu toplulukların yerel kültürel kimlik ve toplumsal yapı içerisindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; alan araştırması kapsamında gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleriyle veriler toplanmıştır. Çanakkale'deki düğün bandolarının tarihsel gelişimi, geleneksel yapılarla etkileşimi ve toplumsal işlevi incelenmiştir. Bulgular, bu grupların zamanla düğün ve eğlence kültürünün ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmada modernleşmenin bu geleneğe etkileri değerlendirilmiş ve düğün bandolarının sürdürülebilirliği bağlamında yaşanan dönüşümler analiz edilmiştir. Araştırma, geleneksel müzik uygulamalarının yalnızca kültürel aktarım aracı değil, aynı zamanda sosyal uyumu destekleyen bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines wedding bands in the province of Çanakkale that reinterpret traditional musical customs using modern instruments. It aims to explore the role of these ensembles within the framework of local cultural identity and social structure. A qualitative research approach was adopted, and data were gathered through observation and semi-structured interviews during fieldwork. The study investigates the historical development of wedding bands in Çanakkale, their interaction with traditional musical forms, and their social functions. The findings reveal that these bands have gradually become an essential component of wedding and entertainment culture. Furthermore, the effects of modernization on this tradition are assessed, and the transformations experienced in the context of the sustainability of wedding bands are analyzed. Ultimately, the research shows that traditional musical practices function not only as vehicles for cultural transmission but also as mechanisms that foster social cohesion.