Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kolorektal kanserli olgularının klinik özelikleri ve sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical characteristics and factors affecting survival in colorectal cancer cases in the Southeastern Anatolia Region
- Tez No: 953757
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kolorektal kanserler, ülkemizde erkek ve kadınlarda görülen tüm kanserler arasında 6. sıklıkta görülen bir hastalıktır. Tüm dünyada yılda yaklaşık bir milyon kişi tanı alır ve kanserlerin %9-10'u oluşturur. Bu çalışmamızda kliniğimizde takibi yapılmış olan kolorektal kanserli hastaların demografik, epidemiyolojik, klinik özellikleri ve sağkalımını etkileyen faktörlerin retrospektif olarak belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers rank as the sixth most common type of cancer among both men and women in our country. Globally, approximately one million new cases are diagnosed annually, accounting for 9–10% of all cancers. In this study, we aimed to retrospectively identify the demographic, epidemiological, and clinical characteristics of patients with colorectal cancer who were followed in our clinic, as well as the factors affecting their survival.