Genç işsizliği sorunu ve mücadele politikaları: Avrupa Birliği ve Türkiye örneklerinin değerlendirilmesi
Youth unemployment problem and fight policies: Evaluation of European Union and Türkiye examples
  1. Tez No: 953756
  2. Yazar: MERVE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Genç nüfus, bir ülkenin en dinamik ve üretken iş gücü kaynağını oluşturur. Bu potansiyelin etkin biçimde değerlendirilmesi, uzun vadeli ekonomik büyüme ve kalkınma açısından kritik öneme sahiptir. Ancak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde genç işsizliği, yapısal özellikler taşıyan ve sosyal dengeleri etkileyen kronik bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Genç işsizliği, 15-24 yaş aralığındaki bireylerin iş gücü piyasasına katılmasına rağmen istihdam edilememesi durumunu ifade etmektedir. Bu durum, yalnızca bireyleri değil, aynı zamanda ülkelerin kalkınma potansiyelini ve sosyal istikrarını da doğrudan etkilemektedir. Türkiye'de ise genç işsizliği, iş gücü piyasasının temel problemlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de genç işsizliğine yönelik mevcut durumun çok boyutlu bir analizini yapmak, uygulanan politikaları karşılaştırmalı bir yaklaşımla değerlendirmek ve bu politikaların Türkiye açısından ne derece etkili olabildiğini tartışmaktır. Çalışmanın önemi, genç işsizliğini yalnızca nicel veriler üzerinden araştırılması değil; aynı zamanda uygulanan politikaların kapsamı, başarısı ve sınırlılıkları çerçevesinde ele alması ve bu alandaki politika değerlendirmelerine katkı sunmasıdır.
Özet (Çeviri)
The young population constitutes a country's most dynamic and productive workforce. Effectively utilizing this potential is critical for long-term economic growth and development. However, in both developed and developing countries, youth unemployment remains a chronic problem with structural characteristics and impacts social balances. Youth unemployment refers to the inability of individuals between the ages of 15 and 24 to find employment despite participating in the labor market. This situation directly impacts not only individuals but also the development potential and social stability of countries. In Turkey, youth unemployment stands out as one of the fundamental problems of the labor market. The purpose of this thesis is to conduct a multidimensional analysis of the current situation of youth unemployment in European Union countries and Turkey, to evaluate implemented policies with a comparative approach, and to discuss the effectiveness of these policies in Turkey. The significance of this study lies in its analysis of youth unemployment not only through quantitative data but also within the framework of the scope, success, and limitations of implemented policies, contributing to policy evaluations in this area.