İslâm hukukunda yardım ve bildirim yükümlülüğü: Muvâsât
Obligation of assistance and notification in Islamic law: Muwāsāt
  1. Tez No: 953765
  2. Yazar: ÜMMÜHAN TAMPARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ZELİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Muvâsât, yardım ve bildirim yükümlülüğünü bünyesinde barındıran önemli bir kavramdır. Toplumsal düzenin sağlanmasını, zor durumda olana yardım edilmesini ve ihtiyaç içinde olanın ihtiyacının giderilmesini amaçlar. Bu araştırmanın konusu olan muvâsât, pozitif hukukta yer alan yardım ve bildirim yükümlüğünden çok daha geniş bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle yardım yükümlülüğünü içeren birçok fer'i meselenin hukukî gerekçesi olmuştur. Ayrıca ihmalî davranışların suç unsuru haline dönüşmesinde de bu yükümlülüğün gereği gibi yerine getirilmemesi yer almaktadır. Bu araştırma da yardım ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirebilecek bireylerin sorumluluklarını, fer'i meseleler bağlamında analiz ederek kavramın ahlâkî boyutunun yanında hukukî bir nitelik taşıdığını da ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada klasik fıkıh kaynaklarının yanı sıra muasır çalışmalardan da faydalanılmıştır. Konu, analitik yöntem, nitel veri analizi ve mukayese yöntemiyle ele alınmıştır. Yapılan araştırma muvâsâtın İslâm hukuk literatüründe önemli bir yerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çünkü muvâsât toplumda dayanışmanın ve sosyal adaletin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. İslâm hukuku yardımlaşmayı yaygınlaştırmak suretiyle toplumdaki bütün bireylerin en azından temel ihtiyaçlarının karşılamasını amaçlamaktadır. Sonuç olarak muvâsât, İslâm hukukunda bulunduğu anlam içeriği, gayeleri ve hükümlere olan etkisi dikkate alındığında pozitif hukuk sistemine de günümüz problemlerini çözme noktasında ışık tutabileceği şeklinde bir tespitte bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Muwāsāt is an important concept that includes the obligation of assistance and notification. It aims to ensure social order, help those in difficult situations and meet the needs of those in need. The subject of this research, muwāsāt, has a much broader content than the obligation of assistance and notification in positive law. For this reason, many secondary issues involving the obligation to provide assistance have had legal justifications. In addition, failure to properly fulfill this obligation is also a factor in negligent behaviour becoming a crime. In this research, it is aimed to reveal that the concept has a legal nature as well as a moral dimension by analyzing the responsibilities of individuals who can fulfill the obligation of assistance and notification in the context of secondary issues. In the research, in addition to classical fiqh sources, contemporary studies were also used. The subject was handled with the analytical, qualitative data analysis and comparison methods. The research reveals that muwāsāt has an important place in Islamic law literature. Because muwāsāt plays an important role in ensuring solidarity and social justice in society. Islamic law aims to ensure that at least the basic needs of all individuals in society are met by promoting cooperation. As a result, when the meaning, purposes and effects of muwāsāt on the provisions in Islamic law are taken into consideration, it can be determined that it can shed light on the positive law system in solving today's problems.