Din ve nefret suçları ilişkisi: My Name Is Khan filmi örneği
The relationship between religion and hate crimes: The case of the movie My Name Is Khan
- Tez No: 953804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Din hem bireysel anlam arayışlarını karşılayan, bireylere kimlik/aidiyet sunan hem de toplumsal hayatı biçimlendiren önemli bir olgudur. Bu sebeple toplumsal hayat içerisinde bütünleştirdiği gibi kimliksel farklılıklardan dolayı ön yargı, bölünme ve çatışmalara da neden olabilmektedir. Ön yargılar nefret söylemleriyle birleştiğinde nefret suçlarına, şiddet sarmallarına, çatışmalara, hatta ileri boyutta soykırımlara neden olabilmektedir. Bu süreçte toplumsal gerçekliğin inşasında, hipergerçekliklerin oluşumunda, algı yönetiminde ve değerlerin yeniden yapılandırılmasında medya önemli bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Bu sebeple çalışmamız, din ve nefret suçlarına ilişkin söylemlerin medya araçları arasında geniş yer bulan sinema bağlamında, din sosyolojisi perspektifiyle incelenmesini amaçlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle sinema sektörü, ideoloji, fikir, yaşam tarzları ve toplumsal olayları yansıtan filmleriyle küresel çapta bilinç, kamuoyu oluşturma gücüne ulaşmıştır. Bu nedenle bu iki toplumsal olgunun bu bağlamda incelenmesi önem taşımaktadır. Din ve nefret olgularının geniş ve karmaşık yapıda olması ve filmlerin kurguda kullandığı sembol, imgeler yoluyla mesajlar barındırması, bilinçdışı kanaat oluşturma gücü göz önünde bulundurulduğunda nitel bir yöntem olan söylem analizi kullanılmıştır. Seçilen My Name is Khan filminde din kurumunun karakterler, görüntüler ve söylemler vasıtasıyla nasıl temsil edildiği; dini kimlik temelinde ortaya çıkan dinsel nefret söylemi, ayrımcılık, ön yargı ve şiddet gibi unsurların temsilleri irdelenmiştir. Sonuç olarak dinsel farklılıkların nefret suçları ve söylemlerine zemin hazırlayabileceği, ötekileştirme ve ayrımcılığı pekiştirebileceği, sinema aracılığıyla ise kolektif şuur ve algı üzerinde etkili bir farkındalık yaratılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Religion is an important phenomenon that both meets individual searches for meaning, provides individuals with identity/belonging and shapes social life. For this reason, while it integrates within social life, it can also cause prejudice, division and conflict due to identity differences. When prejudices combine with hate speech, they can cause hate crimes, spirals of violence, conflicts and even genocides in advanced levels. In this process, media stands out as an important element in the construction of social reality, the formation of hyperrealities, perception management and the restructuring of values. For this reason, our study aims to examine the discourses on religion and hate crimes in the context of cinema, which has a wide place among media tools, from the perspective of the sociology of religion. With the development of technology, the cinema sector has reached the power to create awareness and public opinion on a global scale with its films reflecting ideologies, ideas, lifestyles and social events. For this reason, it is important to examine these two social phenomena in this context. Because religion and hate are broad and complex in structure and that movies contain messages through symbols and images used in fiction, and their power to create unconscious opinions, a qualitative method, discourse analysis, was used. In the selected film My Name is Khan, how the institution of religion is represented through characters, images and discourses; the representations of elements such as religious hate speech, discrimination, prejudice and violence that emerge based on religious identity were examined. As a result, it was revealed that religious differences can pave the way for hate crimes and discourses, reinforce other and discrimination, and that an effective awareness can be created on collective consciousness and perception through cinema.