Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere yönelik fen bilimlerinde eğitsel oyun içerikli destek eğitim odası kılavuzunun değerlendirilmesi
Evaluation of the educational game-based resource room guidebook in science education for students with specific learning disabilities
- Tez No: 953803
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ER NAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırmanın amacı özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan 5. sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen fen bilimlerinde eğitsel oyun içerikli destek eğitim odası kılavuzunun öğrencilerin yaşam becerileri (iletişim ve takım çalışması becerileri) ve kavramsal anlamaları üzerindeki etkisinin incelenmesi ve eğitsel oyun içerikli destek eğitim odası kılavuzunun değerlendirilmesidir. Bu araştırma nicel ve nitel yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiş olup karma yaklaşım değerlendirme deseni çerçevesinde şekillendirilmiştir. Araştırmada ihtiyaç değerlendirmesini oluşturan ilk aşamada öğretmenler ve alan uzmanlarıyla mülakatlar yürütülmüştür. Daha sonra belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eğitsel oyun içerikli destek eğitim odası kılavuzu (DEOK) geliştirilmiştir. Ardından eğitsel oyun içerikli DEOK uygulanmış ve uygulanan DEOK'un öğrenciler üzerindeki etkisini incelemek amacı ile çizim destekli kavramsal anlama testi (ÇDKAT), kavramsal anlama mülakatı (KAM) ve kelime ilişkilendirme testi (KİT) veri toplama araçları kullanılmıştır. Öğrencilerin iletişim ve takım çalışması becerileri gelişimi gözlem formuyla incelenmiştir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin süreç değerlendirmesi yansıtıcı günlüklerle, uzmanların görüşleri ise yarı yapılandırılmış değerlendirme formlarıyla toplanmıştır. Uygulama üç ortaokuldaki beşinci sınıf düzeyindeki ÖÖG olan sekiz öğrenci ile yapılmıştır. Elde edilen veriler nicel ve nitel veri analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda alan uzmanları ve öğretmenlerin çoğunluğu iletişim ve takım çalışması becerisinin diğer yaşam becerilerinden daha öncelikli olarak geliştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Öğrencilerin ÇDKAT ile KAM puanlarının benzerlik gösterdiği KİT sonuçlarının bunu desteklediği tespit edilmiştir. Tüm öğrencilerin uygulama sonrasındaki ÇDKAT ve KAM toplam puanları artmıştır. ÇDKAT ve KAM sonuçlarına ait ön-son ve ön-gecikmiş puanları karşılaştırıldığında son ve gecikmiş puanların lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırma boyunca öğrencilere sağlanan eğitsel oyun içerikli DEOK öğretim ortamı ile öğrencilerin dinleme, anlama ve katılım performanslarında gelişimler tespit edilmiştir. Uzmanların görüşleri çerçevesinde eğitsel oyunlara ayrılan sürenin arttırılması gerektiği anlaşılmıştır. Genel anlamda DEOK öğretmenler tarafından uygun bulunmuş olup öğrencilerin DEOK'u çoğunlukla beğendiği tespit edilmiştir. Kavramsal anlama ile iletişim ve takım çalışması becerilerinin gelişiminde grup eğitimin etkili olduğu sonucu dikkate alınarak eğitim performansı aynı seviyede olan öğrencilerin destek eğitim odasına grupla alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the educational game-based resource room guidebook developed for fifth-grade students with specific learning disabilities (SLD) on their conceptual understanding and life skills (communication and teamwork skills) and evaluate the educational game-based resource room guidebook. This study was carried out using the mixed method evaluation design as one of the complex mixed-method approaches. In the first stage of the study, which designed as the needs analysis, interviews were conducted with teachers and field experts. Then, in accordance with the identified needs, an educational game-based resource room guidebook (RRG) was prepared. Following the implementation of educational game-based RRG, the word association test (WAT), the conceptual understanding interview (CUI), and the drawing-supported conceptual understanding test (DsCUT) were employed to examine the effect of the implemented RRG on the students with SLD. The enhancement of students' communication and teamwork skills was examined with the observation form. Reflective diaries were used to gather teacher and student process evaluations, and semi-structured assessment forms were used to get expert opinions regarding educational game-based RRG. Eight fifth-grade SLD students from three different schools participated in the study. Quantitative and qualitative data analysis techniques were used to examine the collected data. Results revealed that most field experts and teachers stated communication and teamwork skills should be developed over other life skills. The total DsCUT and CUI scores of all students increased after the application process. It was concluded that the students' DsCUT and CUI scores were similar, which was supported by the WAT results. DsCUT and CUI results showed a substantial difference in favor of the post and delayed scores when compared to the pre-post and pre-delayed scores. Students showed improvements in their listening, understanding, and participation skills when they received the educational game-based RRG teaching environment. Based on the advice of experts, it was decided that more time should be given to educational games. Teachers generally thought RRG was suitable, and it showed that most students enjoyed educational game-based RRG. It suggests that students with similar educational performance levels be taken to resource rooms in groups, given the results that group lessons are successful in enhancing conceptual understanding as well as communication and teamwork skills.