Modernist bir künstlerroman'a doğru: George Egerton'ın The Wheel of God romanında dekadans ve yeni kadın hareketi
Towards a modernist künstlerroman: The Wheel of God by George Egerton between decadence and new womanhood
- Tez No: 953813
- Danışmanlar: PROF. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez, George Egerton'ın The Wheel of God adlı eserini Bildungsroman, Künstlerroman, Yeni Kadın edebiyatı ve Dekadent edebiyat bağlamlarında incelemekte; aynı zamanda eserin erken modernist yazım teknikleriyle ilişkisine odaklanmaktadır. Çalışma, romanın geleneksel Bildungsroman yapısını nasıl yeniden yorumladığını; kadın bir başkahramanın gelişimini toplumsal başarıdan ziyade psikolojik derinlik, ruhsal arayış ve duygusal uyanış üzerinden nasıl kurguladığını araştırmaktadır. Ayrıca eser bir Künstlerroman olarak ele alınmakta ve sanatsal ve varoluşsal kaygıların başkarakterin iç dünyasını nasıl şekillendirdiği incelenmektedir. Analizin merkezinde, romanın in de siècle dönemine özgü Yeni Kadın söylemiyle kurduğu ilişki; özellikle evlilik, toplumsal cinsiyet beklentileri ve kadın özerkliği gibi temaları ele alış biçimi yer almaktadır. Tez ayrıca, romanın Dekadent edebiyatla biçimsel ve tematik yakınlıklarını; özellikle sembolizm, rüya imgeleri ve ahlaki belirsizlik kullanımını analiz etmektedir. The Wheel of God bu örtüşen edebi gelenekler bağlamında değerlendirilerek, Egerton'ın kimlik, toplumsal cinsiyet ve yazarlık konularındaki dönüşen anlayışlara nasıl katkı sunduğu ortaya konulmak istenmektedir. Bu bağlamda roman, modernist deneyselliğin önemli bir habercisi ve on dokuzuncu yüzyıl sonu edebi yeniliklerinin değerli bir örneği olarak konumlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates George Egerton's The Wheel of God through the lenses of the Bildungsroman, Künstlerroman, New Woman fiction, and Decadent literature, with attention to its relationship to early modernist writing techniques. The study explores how the novel reworks the traditional Bildungsroman by focusing on a female protagonist whose development centres on psychological depth, spiritual exploration, and emotional awakening rather than social achievement. It further considers the novel as a Künstlerroman, examining how artistic and existential concerns shape the protagonist's inner life. Central to the analysis is the novel's engagement with New Woman discourse, particularly in its portrayal of marriage, gender expectations, and female autonomy at the fin de siècle. The thesis also analyses the novel's stylistic and thematic affinities with Decadence, especially its use of symbolism, dream imagery, and moral ambiguity. By situating The Wheel of God within these overlapping literary traditions, this study aims to show how Egerton's work contributes to shifting ideas about identity, gender, and authorship at the turn of the century. In doing so, it positions the novel as a significant precursor to modernist experimentation and a valuable example of late nineteenth-century literary innovation.