Ortak mirasımız öğrenme alanına ait konuların aktarılmasında eğitici çizgi romanlara yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
Views of social studies teachers on educational comics for conveying topics related to our common heritage learning area
  1. Tez No: 953851
  2. Yazar: EBRU NİSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz eğitim ortamlarında, öğrenci merkezli bir öğretim yaklaşımının benimsendiği ve bireysel farklılıkların gözetildiği, öğretim ortamının zenginleştirildiği ve öğrencilerin öğrenme sürecine aktif bir şekilde dahil olduğu bir anlayış öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, kalıcı öğrenme sağlamak için yenilikçi öğretim materyallerinin kullanımı önemli bir gereklilik halini almıştır. Eğitici çizgi romanlar, görsel anlatım gücü ve hikaye anlatım yapılarıyla,“Ortak Mirasımız”gibi kültürel ve tarihi konuları öğretmek için etkili bir araç sunarak, öğrencilerin soyut ve karmaşık kavramları daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin eğitici çizgi romanları, 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“Ortak Mirasımız”öğrenme alanı kapsamındaki konuları öğretme sürecinde nasıl kullandıklarını ve bu materyallerin öğretime daha etkili biçimde nasıl entegre edilebileceğini incelemektir. Bu bağlamda yapılan araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Hatay il merkezinde kamuya bağlı okullarda görev yapan 20 sosyal bilgiler öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubunda yer alan sosyal bilgiler öğretmenlerine yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla sorular yöneltilmiş ve verilen cevaplar içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, eğitici çizgi romanların“Ortak Mirasımız”konularını öğretirken öğretmenlere sağladığı faydalar ve karşılaşılan zorlukları ortaya koymaktadır. Sonuçlar, eğitici çizgi romanların sosyal bilgiler öğretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bazı engellerin de öğretmenler tarafından dile getirildiğini göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, eğitici çizgi romanların sınıf içinde daha etkin kullanılabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In modern educational settings, where a student-centered approach is prioritized, addressing individual differences, enriching the learning environment, and actively involving students in the learning process have become crucial. In this context, the adoption of innovative teaching materials is essential for fostering long-lasting learning. Educational comics, with their unique combination of visual storytelling and narrative structure, offer an effective means of teaching cultural and historical topics, such as“Our Common Heritage,”helping students better understand complex and abstract ideas. The aim of this study is to examine how social studies teachers use educational comic books in the process of teaching the topics within the“Our Common Heritage”learning area of the 2024 Social Studies Curriculum, and how these materials can be integrated into instruction more effectively. In this context, the research was conducted during the fall semester of the 2024–2025 academic year with 20 social studies teachers working in public schools located in the city center of Hatay. The social studies teachers in the study group were asked questions through a semi-structured interview form, and the responses provided were subjected to content analysis. The findings reveal both the benefits and challenges teachers experience when using educational comics to teach“Our Common Heritage.”The results indicate that educational comics have significant potential in Social Studies instruction, though teachers also identified some obstacles. Based on these insights, recommendations are provided for maximizing the effectiveness of educational comics in the classroom.