Türkiye'de pandemi sürecinde e-ticaretin gelişimi ve vergi gelirleri üzerine etkisi
The development of e-commerce during the pandemic in Turkey and its impact on tax revenues
  1. Tez No: 953850
  2. Yazar: CEMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de COVID-19 pandemisinin başlangıcıyla birlikte e-ticaret harcamalarının merkezi yönetim vergi gelirleri üzerindeki etkisini çeyreklik veriler kullanılarak analiz etmektedir. Pandemi süreci, geleneksel ekonomik faaliyetlerde önemli kesintilere yol açarken, dijitalleşme ve e-ticaret alanında hızlı bir büyüme yaşanmıştır. 2019'un son çeyreğinden 2025'in ikinci çeyreğine kadar olan dönemi kapsayan çalışmada, e-ticaret harcamalarının vergi gelirleri üzerindeki etkisi hem En Küçük Kareler (EKK) yöntemi hem de Granger nedensellik testi ile incelenmiştir. Bulgular, e-ticaret harcamalarının vergi gelirleri üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca Granger testi sonuçları, e-ticaret harcamalarının vergi gelirlerinin nedeni olduğunu, ancak vergi gelirlerinin e-ticaret harcamalarını etkilemediğini göstermektedir. Pandemi sürecinin krizlere karşı dayanıklı bir alternatif olarak e-ticareti ön plana çıkardığı ve dijital dönüşümün devam etmesiyle bu etkinin artacağı sonucuna varılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca, dijital altyapının güçlendirilmesi, kayıt dışılıkla mücadele, e-ticarete özgü vergi düzenlemeleri, KOBİ'lerin dijital dönüşümünün teşviki gibi politika önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak, e-ticaretin Türkiye ekonomisi ve kamu maliyesi açısından stratejik bir alan olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the impact of e-commerce expenditures on central government tax revenues in Turkey from the onset of the COVID-19 pandemic, using quarterly data. The pandemic caused significant disruptions in traditional economic activities while accelerating digitalization and rapid growth in e-commerce. Covering the period from the last quarter of 2019 to the second quarter of 2025, the study examines the effect of e-commerce expenditures on tax revenues through both the Ordinary Least Squares (OLS) method and Granger causality tests. The findings reveal a positive and statistically significant effect of e-commerce expenditures on tax revenues. Furthermore, Granger causality results indicate that e-commerce expenditures cause changes in tax revenues, whereas tax revenues do not affect e-commerce expenditures. The pandemic highlighted e-commerce as a resilient alternative during crises, and this effect is expected to increase with ongoing digital transformation. The study also provides policy recommendations including strengthening digital infrastructure, combating informality, updating tax regulations specific to e-commerce, and encouraging the digital transformation of SMEs. In conclusion, e-commerce is emphasized as a strategic sector for Turkey's economy and public finance.