Birinci Dünya Savaşı konulu filmlerde Türk imajı
Representations of the Turk in First World War cinema
  1. Tez No: 953858
  2. Yazar: UĞUR HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dünya tarihini siyasal, sosyolojik, ekonomik ve kültürel de dahil olmak üzere birçok farklı disiplinlerde bıraktığı izlerle tartışma konusu olan Birinci Dünya Savaşı, yıllarca araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Bu kayda değer araştırma yoğunluğunun önemli sebeplerinden biri savaşın nedenleri ve sonuçları kadar bırakmış olduğu bir mirasın da bulunmasıdır. Birinci Dünya Savaşı, hanedan yönetimlerinin yerini ulus-devlet temelli Cumhuriyet rejimiyle kurulacak yeni devletlere bırakması ile önemli bir savaştır. Türk imajı bağlamında da tarih boyunca Türklerin, Batı yönüne doğru göç, fetih ve iskan çalışmaları Batılı kaynaklar tarafından her daim incelenmeye tabii tutulup analiz edilmelerine neden olmuştur. Türk toplumunun analizi farklı toplumlarca yaşanan olaylara ve tarihsel sürece dayalı olarak değişiklikler göstermiştir. Birinci Dünya Savaşı'nda İttifak Devletleri'nin bir üyesi olan Osmanlı Devleti savaştığı cephelerde sadece bir mücadele değil bir imaj da bırakmıştır. Bu imaj, sinema tarihi içerisinde de incelenen ve analiz edilen bir imaj olmuştur. Bu çalışma Birinci Dünya Savaşı'nı ele alan üç film özelinde Türk imajı yansımalarını analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın konusu dünyada Türk imajının geçmişten günümüze yansımalarına değindiği gibi üç filmin göstergebilim çerçevesinde inceleyerek bu konuya katkıda bulunmayı ilke edinmiştir. Çalışma üç ayrı bölümden oluşmuş, elde edilen veriler sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The First World War stands as a pivotal moment in world history, extensively studied across disciplines, particularly within the field of history. Its complex causes, far-reaching consequences, and lasting legacy have made it a subject of enduring scholarly interest. The war marked the dissolution of imperial systems and the rise of republican nation-states, reshaping the global political landscape. Within this historical framework, the image of the Turk has been a recurring subject in Western narratives. The Ottoman Empire, as part of the Central Powers, not only engaged in warfare across multiple fronts but also left behind a distinct image shaped by both wartime and postwar interpretations. This image has been reproduced in various cultural media, especially cinema. This study aims to examine the historical construction and cinematic representation of the Turkish image during the First World War through the analysis of three selected films. In doing so, it seeks to contribute to historiographical debates on the global perception of Turkish identity and its evolution within historical memory and representation.