Frequency-resolved photoconductivity studies in amorphous chalcogenide films
Amorf kalkojen filmlerde frekans tepkili fotoiletkenlik çalışmaları
  1. Tez No: 95388
  2. Yazar: ERCÜMENT AKAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET AMORF KALKOJEN FİLMLERDE FREKANS TEPKİLİ FOTOİLETKENLİK ÇALIŞMALARI AsSeSe, AsSe ve AsSeTe gibi amorf kalkojen filmlerde, fotoiletkenlik ölçümleri, frekansa bağımlı spehtroskopi yöntemiyle, sıcaklığın (230 K ile 395 K arasında) ve ışık şiddetinin (40 Watts I m2 ile 600 Watts/ m2 arasında) bir fonksiyonu olarak, 10 Hz ile l.lxlO4 Hz lik frekans aralığında, yaşam süresi dağılımını doğrudan verecek şekilde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yaşam süresinin uyarma şiddetine %-AGv (t yaşam süresini, G uyarma şiddetini gösterirken A ve v birer sabit) formülüyle bağımlı olmasından ötürü (295 K de T°= G~°M, 395 K de ise T«G"a77), birleşme mekanizmasının ikiz çiftler değil, uzak çiftler yoluyla olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bulunan üs değeri olan 0.72 nin, Rose'a (1978) göre, sırasıyla tekmoleküllü ve çiftmoleküllü birleşmelere karşılık gelen 0.5 ve 1.0 değerleri arasında yer alması nedeniyle, mobilite aralığında sürekli bir durum dağılımı bulunduğu sonucu çıkarılabilir. Iph
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FREQUENCY-RESOLVED PHOTOCONDUCTIVITY STUDIES IN AMORPHOUS CHALCOGENIDE FILMS Frequency-resolved photocurrent measurements (FRPC) were carried out on amorphous chalcogenide films such as AsSeSb AsSe and AsSeTe, by a method called frequency-resolved spectroscopy (FRS) as a function of temperature (between 230 K and 395 K), of excitation intensity (between 40 Watts/m2 and 600 Watts/m2) and in the frequency range of 1 0 Hz to 1. 1 x 1 04 Hz, yielding the lifetime distribution directly. The results indicate that the recombination is through distant pairs, since the lifetime does depend on the excitation intensity, through t = AGV ;as t« q-°m at 295 K and T oc G~0'77 at 395 K, rather than by geminate (twin) pairs. It can also be concluded that there is a continuous distribution of states in the mobility gap implied by the value of the exponent 0.72 (in I ph «G0,72), which is between 0.5 and 1.0, the figures that according to Rose (1978), correspond respectively to monomolecular and bimolecular recombination. The temperature exponent n in the relationship I ph °= T“ has turned out to be between 7 and 10 for a frequency of some coQ (=200 Hz); and 1 1 and 13 for 17û)0 (=3322 Hz); the value of the exponent showing a diminishing behaviour as the generation rate (intensity of excitation) is elevated. Finally, the exponent s in the relationship I ph °= on”is found to depend on both temperature T and the generation rate G in a manner such that the photocurrent will be more sensitive (inversely) to the frequency of excitation as either one of the above variables or both are lowered.