Kuşaklar arası değer farklılıkları ve çocuk yetiştirme stilleri açısından 'İdeal ebeveyn-ideal çocuk'
'Ideal parent-ideal child' in terms of intergenerational value differences and child raising styles
  1. Tez No: 953881
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDEGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk toplumu gibi moderniteye geçiş sürecinde olsa da gelenekselliğini sürdüren toplumlarda değerler hem bireyi hem de toplumu şekillendiren önemli faktörlerdir. Değerler toplumsal bütünlüğü sağlamakla birlikte kuşaklar arası bazı çatışmaları da oluşturmaktadır. Bununla birlikte kuşaklardaki değer farklılıkları çocuk yetiştirme ve ebeveynlik stillerini de etkilemektedir. Çalışmada, Shalom S. Schwartz değerler sınıflandırması ile Eleanor Maccoby ve John Martin'in çocuk yetiştirme stilleri sınıflandırmaları bu farklılıkların analizi için temel alınmaktadır. Çalışmanın araştırma grubunu 18-29 yaş, 30-49 yaş ve 50 yaş üzeri kuşaklarda olan 332 kişi oluşturmuştur. Anketler doldurulmadan önce çalışmanın amaç ve kapsamı katılımcılara belirtilmiş ve gönüllülük esası dikkate alınmıştır. Çalışmada üç farklı ölçek kullanılmıştır. Çalışmada, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği ve Değerler Ölçeği kullanılarak anket çalışması yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere uygulanan ölçeklerinin alt boyutları arasında pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca katılımcılara ideal çocuk ve ideal ebeveyn anlayışlarına yönelik açık uçlu soru yöneltilmiştir. Alınan cevaplara göre kuşaklar arası farklılıkların ideal ebeveyn ve çocuk anlayışlarına da yansıdığı görülmüştür. Sonuçta; yaş, cinsiyet, ekonomik ve eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin hem değer tercihlerini hem de ebeveynlik tutumlarını anlamlı biçimde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In societies that are in the process of transition to modernity but still maintain their traditionalism, such as Turkish society, values are important factors that shape both the individual and the society. While values provide social integrity, they also create some conflicts between generations. In addition, differences in values across generations also affect child rearing and parenting styles. In the study, Shalom S. Schwartz's value classification and Eleanor Maccoby and John Martin's child rearing style classifications are used as the basis for the analysis of these differences. The research group of the study consists of 332 people in the 18-29 age, 30-49 age and over 50 age groups. Before the questionnaires were filled out, the purpose and scope of the study were stated to the participants and the principle of volunteering was taken into account. Three different scales were used in the study. In the study, a survey study is conducted using the Parenting Attitude Scale, Child Rearing Attitude Scale and Values Scale. It was observed that there were significant positive and negative relationships between the sub-dimensions of the scales applied to the individuals participating in the study.In addition, open-ended questions were asked to the participants regarding their understanding of ideal children and ideal parents. According to the answers received, it was seen that the differences between generations were also reflected in the ideal parent and child perceptions. As a result; it was seen that demographic variables such as age, gender, economic and educational status significantly affected both value preferences and parenting attitudes.