Geleneksel Türk Müziği'nin flüt çalgısında icrasına yönelik bir inceleme: 'Kürdi'li Hicazkar Peşrev' örneği ve oluşabilecek sorunlara çözüm önerileri
An examination of the performance of traditional Turkish Music on the flute: The example of 'Kürdilihicazkar Peşrev' and proposed solutions to potential problems
- Tez No: 953882
- Danışmanlar: PROF. CEM ÖNERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Çalgı-Ses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tanburi Cemil Bey, Klasik Türk Müziği'nin önde gelen bestekârlarından biri olup, müzikal ve çalgı teknikleri açısından derinlemesine eserler vermiştir. Bu eserler, yalnızca müzikal değerleriyle değil, aynı zamanda icracıların teknik gelişimlerine katkı sağlayarak, çalgı yetkinliklerinin artırılmasına da önemli ölçüde etki etmiştir. Bu çalışma, köklü ve değerli bir kültürel miras olan Klasik Türk Müziği bünyesindeki Kürdi'li Hicazkâr Makamı'nın, Batı kökenli bir enstrüman olan flüt ile icrasını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, bu icra sürecinde ortaya çıkabilecek olası teknik ve müzikal sorunları tespit ederek, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Bu bağlamda çalışma, seçilen eserin transkripsiyonu ve ses frekans değerleri, makamsal özellikleri, müzikal yapısı ve flüt tekniği açısından çok yönlü bir analizini kapsamaktadır. Araştırma kapsamında, Batı enstrümanı olan flütün Klasik Türk Müziği icrasına yönelik teknik yeterliliği değerlendirilmiş; eserin doğru ve etkili bir şekilde icra edilebilmesi için uygulanması gereken çalgısal teknikler belirlenmiş ve bu tekniklerin icraya nasıl aktarılması gerektiği ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, flüt icracılarına Klasik Türk Müziği'nin köklü ve zengin kültürel birikimini tanıtmak ve bu müziğin daha geniş kitleler tarafından bilinirliğini artırmaktır. Aynı zamanda, meşk geleneğine doğrudan başvurmaksızın, Klasik Türk Müziği'ne aşina olmayan icracıların da detaylandırılmış notasyon yoluyla bu müzik türünü icra edebilmeleri amaçlanmaktadır. Araştırma; literatürün sistematik olarak taranması, biyografik bilgilere ulaşılması, seçilen eserin makamsal, müzikal ve teknik yönlerden analiz edilmesi, Batı müziği çalgılarından flüt için uygun bir transkripsiyon hazırlanması ve eserin ses frekanslarının değerlendirilmesi gibi aşamaları içermektedir. Bu yönüyle çalışma, betimleyici ve açıklayıcı nitelikte bir nitel araştırmadır. Araştırmada kullanılan veriler, kaynak taraması ve doküman/kayıt incelemesi yöntemleri aracılığıyla elde edilmiştir. Bestekarın ve icracının yaşam öyküsü ile müzikal geçmişine ilişkin bilgiler, daha önce yazılmış lisansüstü tezler, akademik makaleler ve kitaplar gibi yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Bestekara ait saz eserinin notasına ulaşmak için çeşitli müzik arşivleri ve kaynak eserler taranmış; eserin icrasına yönelik analiz ise Murat Aydemir'e ait albüm kaydı temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu kayıt dinlenerek eser için flüt icrasına uygun bir transkripsiyon hazırlanmıştır. Ayrıca, söz konusu icra kaydındaki ses frekansları,“MATLAB”programı kullanılarak ölçülmüş ve teknik analiz sürecine dâhil edilmiştir. Bu çalışmada, Tanburi Cemil Bey'e ait Kürdi'li Hicazkar Peşrev' eserinin Batı Müziği enstrümanı olan flüt ile icrası ele alınmış; icra sürecinde karşılaşılabilecek olası sorunlar tespit edilmiş olup flütün yapısal ve teknik sınırlılıkları göz önünde bulundurularak müzikal ve teknik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tanburi Cemil Bey is recognized as one of the most prominent composers and performers in the history of Classical Turkish Music, known for his groundbreaking contributions both in musical content and instrumental technique. His innovative approach to Classical Turkish Music, along with his unique instrumental style and musical expression, not only enhanced the artistic value of his works but also significantly contributed to the development of performance techniques. In this context, the analysis of Tanburi Cemil Bey's Kürdîli Hicazkâr Peşrev holds considerable importance in terms of transmitting the technical and musical dimensions of the Classical Turkish Music tradition to contemporary performers. Classical Turkish Music has a deep-rooted and rich historical background, with its distinctive modal system, rhythmic structures, and performance practices, occupying a unique place in the global music culture. Traditionally, this musical genre has been performed with instruments native to Turkish music, and its musical expressions and technical nuances have been transmitted orally through the meşk system, passing from master to student across generations. One of the most defining characteristics of Classical Turkish Music is the use of microtonal pitches in a systematic and expressive manner. Similarly, microtonal techniques are widely used in contemporary flute repertoire. This compatibility enhances the potential of the flute (a Western classical instrument) to reflect the unique tonal characteristics of Classical Turkish Music. In this regard, the integration of microtonal features through contemporary flute techniques allows for the bridging of these two distinct musical traditions. This study aims to examine the performance of a work composed in the Kürdîli Hicazkâr makam (one of the significant makams in Classical Turkish Music) on the Western instrument flute. The primary objective is to assess the flute's suitability for performing Classical Turkish Music both technically and musically, to identify challenges encountered during the performance process, and to propose viable solutions to these challenges. To facilitate the flute performance of the selected Kürdîli Hicazkâr piece, a comprehensive and multidimensional analysis was conducted. Initially, the modal structure and musical characteristics of the work were thoroughly examined, followed by necessary technical adaptations for flute performance. The technical challenges of the piece were identified, and methods for addressing them through the application of contemporary flute techniques were explored. Accordingly, a transcription suitable for the flute was prepared, with attention to preserving the original modal features while also ensuring performative comfort for the flutist. An additional aim of this study is to analyze and address the theoretical and practical issues that arise when adapting Classical Turkish Music repertoire to Western instruments. In this context, the technical limitations of the flute (such as fingerings, pitch range, and tone production) were evaluated in detail, and a balance between the musical structure of the piece and the instrumental capabilities of the flute was sought. The study also aims to make Classical Turkish Music more accessible to flutists unfamiliar with the genre, by enabling them to learn and perform the piece through detailed notation without relying on the traditional oral transmission (meşk) method. In doing so, the accessibility and dissemination of this musical heritage is expected to increase. This research was conducted using a qualitative approach, incorporating descriptive and analytical methods. A comprehensive literature review was undertaken, gathering biographical and musical information on Tanburi Cemil Bey from academic sources, postgraduate theses, articles, and books. This phase provided the theoretical foundation of the study. Another significant stage of the research involved a musical analysis of the selected Kürdîli Hicazkâr Peşrev. The performance used for analysis was based on Murat Aydemir's album recording of the piece. A detailed examination of this performance enabled the preparation of a flute transcription. During the transcription process, care was taken to preserve the original modal motifs and melodic lines, while minimizing the technical difficulties that a performer might face. To support the technical aspect of performance analysis, the MATLAB software was utilized to conduct a frequency analysis of the piece. This technical evaluation was crucial in identifying approximate frequency values of the microtonal pitches used in the work. The findings of the study indicate that while the flute offers certain advantages in adapting to the modal system of Classical Turkish Music due to its flexible pitch control, it also presents limitations in capturing finer tonal nuances. Therefore, precise intonation and advanced finger techniques are of critical importance. The prepared transcription presents the modal motifs and melodic expressions of the piece in a format that is accessible and technically manageable for the flutist. Through the use of contemporary performance techniques (especially in ornamental and transitional passages) the challenges in interpretation were addressed. However, it was also concluded that the performer must have strong command of the piece and experience in microtonal playing to achieve a stylistically faithful rendition. The research highlights the necessity of an interdisciplinary approach in adapting Classical Turkish Music to Western instruments. It emphasizes the importance of integrating knowledge and skills from both music theory and performance practice. Additionally, the detailed preparation of a written transcription offers an alternative pedagogical tool to the traditional meşk method. This study provides an in-depth examination of the performance of Tanburi Cemil Bey's Kürdîli Hicazkâr Peşrev on the flute, identifying the musical and technical challenges involved and proposing practical solutions. The transcription, prepared with consideration of the flute's structural and technical properties, aims both to preserve the modal integrity of the piece and to facilitate performance ease. In doing so, the study contributes to introducing the rich and sophisticated heritage of Classical Turkish Music to flutists, and to expanding the interpretive possibilities of this tradition on Western instruments. It is anticipated that this research will serve as a valuable reference for future studies focusing on the performance of Classical Turkish Music on Western instruments. Furthermore, by encouraging the development of performance techniques and promoting the use of notation in educational contexts, it is expected to support the broader dissemination of this musical tradition.