Türkiye'de adil yargılanma hakkının gelişimi ve Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında adil yargılanma hakkı
The development of the right to a fair trial in Turkey and the right to a fair trial in light of the judgments of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 953889
  2. Yazar: HÜSEYİN YUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, adil yargılanma hakkının kavramsal, tarihsel ve hukuki boyutlarını incelemekte; Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ışığında bu hakkın gelişimini ve uygulanışını değerlendirmektedir. Bu kapsamda, adalet, hak, yargılama ve adil yargılanma kavramları açıklanarak çalışmanın kuramsal temeli oluşturulmuştur. Antik Yunan düşüncesinden modern felsefeye kadar adalet kavramının geçirdiği dönüşüm ele alınmıştır. Çalışmada, adil yargılanma hakkının kapsamı ve unsurları; medeni hak ve yükümlülükler ile suç isnadı kavramları çerçevesinde AİHS'nin 6. maddesi ve AİHM içtihatları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Adil yargılanma hakkının dünya ölçeğinde tarihsel gelişim süreci ve uluslararası belge ve kurumların buna katkıları da değerlendirilmiştir. Türkiye açısından da Tanzimat Dönemine değinilmiş ve Cumhuriyet döneminde adil yargılanma hakkı açısından yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Bu kapsamda Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve AİHS'ye araf olması ile beraber Avrupa Birliği üyelik sürecinin adil yargılanma hakkına katkıları değerlendirilmiştir. Neticede AYM ve AİHM kararları çerçevesinde güncel uygulama örnekleriyle birlikte adil yargılanma hakkı açısından yaşanan sorunlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the conceptual, historical, and legal dimensions of the right to a fair trial, and analyzes its development and implementation in light of the decisions of the Constitutional Court of Turkey (AYM) and the European Court of Human Rights (ECtHR). Within this scope, the concepts of justice, rights, trial, and fair trial are explained to form the theoretical basis of the study. The evolution of the concept of justice from Ancient Greek thought to modern philosophy is also discussed. The scope and elements of the right to a fair trial are evaluated within the framework of Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR) and ECtHR jurisprudence, focusing on civil rights and obligations as well as criminal charges. The study also assesses the historical development of the right to a fair trial on a global scale, along with the contributions of international documents and institutions. Regarding Turkey, developments starting from the Tanzimat period and extending into the Republican era are examined. The study further evaluates the impact of Turkey's accession to the Council of Europe, its ratification of the ECHR, and the European Union accession process on the right to a fair trial. Finally, current issues related to the right to a fair trial are identified through recent case examples, particularly in light of AYM and ECtHR decisions.