Hedonizm ve popüler kültürün, kültürel kimlik bunalımına etkisi ve yerel kültürel değerler üzerindeki dönüştürücü gücü
The influence of hedonism and popular culture on the cultural identity crisis and their transformative effect on local cultural values
  1. Tez No: 953887
  2. Yazar: DİLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMER İNCEDURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, Public Relations, Advertising, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de popüler kültür ve hedonizmin bireylerin kültürel kimlik algıları ile yerel kültürel değerlere olan yaklaşımları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, özellikle 18 yaş ve üzeri bireylerin popüler kültürle etkileşim düzeyleri ile hedonistik eğilimleri arasındaki ilişki; bu etkileşimin kültürel aidiyet, kimlik bunalımı ve yerel değerlere bağlılık üzerindeki yansımaları analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye genelinde yaşayan ve çevrim içi anket yoluyla ulaşılan 384 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak SPSS 26 programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, popüler kültürle yoğun biçimde etkileşimde bulunan bireylerin yerel kültürel değerlere bağlılık düzeylerinde anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca, hedonist eğilimleri yüksek olan bireylerde kültürel kimlik bunalımının daha sık yaşandığı tespit edilmiştir. Katılımcıların önemli bir kısmının, popüler kültürün sunduğu yaşam biçimlerinin geleneksel norm ve değerlere kıyasla daha belirleyici olduğunu ifade ettiği görülmüştür. Sonuç olarak araştırma popüler kültür ve hedonizmin, bireylerin kültürel kimlik yapılarını ve yerel değerlere yönelik tutumlarını çok yönlü biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the impact of popular culture and hedonism in Turkey on individuals' perceptions of cultural identity and their approaches toward local cultural values. The study analyzed the relationship between individuals over the age of 18 and their levels of interaction with popular culture and hedonistic tendencies, as well as the reflections of this interaction on cultural belonging, identity crises, and commitment to local values. The sample consisted of 384 participants residing across Turkey who were reached through an online survey. The data were evaluated using descriptive and comparative statistical analysis techniques via the SPSS 26 software. The findings revealed a significant decrease in the level of attachment to local cultural values among individuals who were intensely engaged with popular culture. Moreover, individuals with high hedonistic tendencies were found to experience cultural identity crises more frequently. A substantial portion of participants indicated that the lifestyles promoted by popular culture were more influential than traditional norms and values. In conclusion, the study demonstrated that popular culture and hedonism have multidimensional effects on individuals' cultural identity structures and their attitudes toward local cultural values.