Rahatlamaya ilişkin otobiyografik anılar ve karşı olgusal düşüncelerin farklı yaş gruplarına göre incelenmesi
Investigation of autobiographical memories and counterfactual thinking related to relief according to different age groups
  1. Tez No: 953901
  2. Yazar: NURAY BEGÜM ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mevcut araştırmanın amacı rahatlamaya ilişkin otobiyografik anılar ve karşı olgusal düşüncelerin yetişkinlerde yaş ile değişimini incelemektir. Araştırmanın örneklemi en az lise mezunu 18-25 yaş aralığındaki 38 genç ve 65 yaş ve üzerindeki 38 orta yaş üstü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılardan gerçekleşme ihtimali olup da gerçekleşmemiş olan ve gerçekleşmediği için onları rahatlatan bir karşı olgusal olayı ve bu olay yerine gerçekleşmiş olan rahatlamaya ilişkin anılarını anlatmaları istenmiştir. Her iki olayla ilişkili pozitif ve negatif duygulanım, duygu değeri, duygu yoğunluğu, olayın merkeziliği, önemi, zihinde ayrıntılı canlandırılması, kimlik ile bağı, benliğe etkisi, birinci ve üçüncü kişi perspektifi, katılımcı tarafından değerlendirilmiştir. Sonuçlar orta yaş üstü grupta genç gruba kıyasla rahatlamaya ilişkin otobiyografik anıların olumsuz duygulanımının azaldığını, fakat karşı olgusal olaylara yönelik değerlendirmelerde bir değişim gözlenmediğini göstermiştir. Bu bulgulara ek olarak rahatlamaya ilişkin otobiyografik anının, karşı olgusal düşünceden yaşam öyküsü için daha merkezi olarak değerlendirildiği bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları, görgül araştırmalar, kuramsal bakış açıları ve potansiyel klinik uygulamalara yönelik çıkarımları açısından alan yazın kapsamında tartışılmış ve geleceğe yönelik araştırmalara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the age-related changes in adulthood in autobiographical memories and counterfactual thoughts related to relief. The sample of the study consisted of 38 young participants aged 18-25 and 38 middle-aged participants aged 65 and over, who had at least a high school degree. In the study, participants were asked to describe a counterfactual event that had the potential to occur but did not occur, making them feel relieved, and the event of relief that occurred instead. For both events, the positive and negative affect, emotional valence, emotional intensity, centrality, importance, detailed visualization of the event, connection with identity, impact on the self, and first- and third-person perspectives were evaluated by the participants. The results showed that the negative affect of autobiographical memories related to relief decreased in the older group compared to the younger group, but no change was observed in the evaluations of counterfactual events. In addition to these findings, it was found that the autobiographical memory related to relief was evaluated as more central to the life story than the counterfactual thought. The findings of this study are discussed within the literature in terms of their implications for empirical research, theoretical perspectives, potential clinical applications, and suggestions for future research are included.