Hemşirelerde ölüm kaygısı, ölmekte olan hastaya bakım vermeye ilişkin tutumlar ve etkileyen faktörler
Nurses death anxiety, attitudes and influencing factors about the care of dying patient
- Tez No: 458202
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, hemşirelerde ölüm kaygısı, ölmekte olan bireye bakım vermeye ilişkin tutumlar ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte planlanan çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi‟nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, yoğun bakım üniteleri ve klinik birimlerde çalışan 499 hemşire, örneklemini evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanan 218 kişi; 1.5 desen etkisi ile 327 hemşire oluşturmuştur. Araştırma ile ilgili kurum izinleri, Etik Kurul onayı ve katılımcılardan gerekli onamlar alınmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (TPÖKÖ) ve Frommelt Ölmekte Olan Bireye Bakım Vermeye İlişkin Tutum Ölçeği (FATCOD) uygulanarak toplanmıştır. Veriler SPSS istatistik paket programı (Version 21, Chicago IL, USA) ile bilgisayar ortamına girilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, student-t test, one way anova, kruskal-wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine nurses‟ death anxiety, the attitudes towards caring for dying patients and influencing factors. Planned as crossed sectional, the study was carried at Aydın Adnan Menderes University Research and Application Hospital. The area of research is composed of 499 nurses who work in intensive care units and clinic units, the sample of it includes 218 people counted by sample strategy and 327 nurses with 1.5 figure effect. The approvals for this research was received from Ethic Committee and the participants. Survey data was collected by utilizing Personal Into Form, Thorson-Powell Death Anxiety Scale (TPÖKÖ) and Frommelt Scale of Attitudes Towards Caring for Dying Person (FATCOD). The data were entered entered to computer environment by SPSS statistics packet program (Version 21, Chicago IL, USA). For the analyse of data, descriptive statistics, student-t test, one way anova, kruskal wallis tests were used.