A phenomenological study on emotional eating experiences of adolescents
Ergenlerin duygusal yeme deneyimleri üzerine bir olgubilim çalışması
  1. Tez No: 878911
  2. Yazar: NERGİS HAZAL YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu nitel çalışma, duygusal yeme olgusunu ergenlerin bakış açıları üzerinden incelemekte ve duygusal yemeye yatkınlık faktörlerini, duygusal yeme süreçleri ve sonrasındaki deneyimlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, 10 ergen-anne çifti ile yapılan yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler ve ergenler tarafından tutulan besin günlükleri kullanılmıştır. Refleksif tematik analiz sonucunda duygusal yemeye yatkınlık boyutları, duygusal yeme süreci ve duygusal yemeden sonrası olmak üzere üç ana tema etrafında toplandığı belirlenmiştir. Yatkınlık boyutları, bireysel ve çevresel dinamikler olmak üzere iki ana temadan oluşmaktadır. Bireysel dinamikler duyuşsal, bilişsel ve fizyolojik boyutlardan oluşurken, çevresel dinamikler besinle ilgili erken dönem deneyimlerini, ailedeki beslenme alışkanlarının etkisini ve teknolojik gelişmelerin duygusal yemeyle ilişkisini içermektedir. İkinci ana temada ise duygusal yeme sürecinin belirli özellikleri ve ergenlerin yeme alışkanlıklarının bunlarla uyumluluğu yer almaktadır. Son olarak, duygusal yeme sonrası deneyimleri içeren ana tema, akranlarla kıyaslama ve zorbalık gibi sosyal sonuçları kapsamaktadır. Bulgular, duygusal yemenin hem olumsuz hem de olumlu duygusal değerlerle ilişkili olduğunu ve besin kaynaklı sosyalleşme modellerinin öğrenme yoluyla duygusal yeme için önemli olduğunu göstermiştir. Ayrıca, duygusal yeme, kısa süreli rahatlamaya olanak sağlamasına rağmen, genellikle pişmanlık ve beden memnuniyetsizliği gibi olumsuz sonuçları beraberinde getirmektedir. Çalışmanın bulguları, uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalara ilişkin öneriler doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present qualitative study aims to examine the phenomenon of emotional eating from adolescents' perspective and explore their experiences regarding predisposing factors, processes, and post-emotional eating in the light of developmental and cognitive models of food choice. For this purpose, semi-structured interviews with 10 adolescent-mother dyads, and food diaries kept by adolescents were used to collect data for an in-depth understanding of the emotional eating phenomenon. Results of the Reflexive Thematic Analysis revealed that emotional eating mainly clustered among three overarching themes of predisposing dimensions, the process of emotional eating, and post–emotional eating. Predisposing dimensions consisted of two main themes, individualized and environmental factors. Regarding them, the role of affective, cognitive, and physiological domains that contribute to adolescents' emotional eating for the first theme, and the influence of early experiences with food, familial eating patterns, and the role of technological enhancements for the latter. The second overarching theme, the process of emotional eating, comprised of certain characteristics of emotional eating and the compatibility of adolescents' eating patterns with them. Lastly, themes of post-prandial emotions, social consequences such as peer comparison and bullying, and body-related aftermath stemmed from the overarching theme of post-emotional eating. Findings showed that emotional eating is associated with both negative and positive emotional valence, and food-induced socialization patterns are essential to emotional eating via learning. Albeit providing short-term relief, the consequences of emotional eating mostly bring negative outcomes such as regret and body dissatisfaction throughout social comparison. Practical implications and future research suggestions were discussed considering the findings.